10 najjadowitszych zwierząt na świecie

Ich trucizna służy przede wszystkim do obrony. Ilość toksyny i jej siła często skutkują bolesnym porażeniem lub nawet śmiercią. Jakie zwierzęta są najjadowitsze? Zapraszamy do naszego zestawienia...

article cover

10 najjadowitszych zwierząt na świecie

Ich trucizna służy przede wszystkim do obrony. Ilość toksyny i jej siła często skutkują bolesnym porażeniem lub nawet śmiercią. Jakie zwierzęta są najjadowitsze? Zapraszamy do naszego zestawienia...

Najbardziej bolesne ukłucie: Leiurus quinquestriatus to najniebezpieczniejszy i najmniejszy skorpion na świecie. W porównaniu z innymi skorpionami nie powoduje tylu zgonów, ponieważ naraz jest w stanie wstrzyknąć bardzo mało trucizny. Ale ukłucie jest niezmiernie bolesne. Toksyna po dostaniu się do organizmu atakuje układ nerwowy. Występuje głównie w suchych obszarach Afryki i Azji.
Niebezpieczna mutacja: Pomimo silnej trucizny ryba rozdymka tygrysia (Takifugu rubripes), jest typowym przysmakiem kuchni japońskiej. Normalnie trucizna jest obecna tylko w wątrobie i ikrze ryby, ale z powodu zmian klimatu, ryba mutuje i toksyna przenika do jej mięśni i skóry. Trucizna tetradotoksyna działa już po kilku minutach po spożyciu i blokuje drogi oddechowe.
Bananowy postrach: Phoneutria fera to pająk osiągający rozmiary do 6 cm. Można go znaleźć w południowo-wschodniej Brazylii, Argentynie, Paragwaju i Urugwaju. Jego trucizna jest bardzo silna, ugryzienie bardzo bolesne, a jeśli dawka trucizny jest duża, następuje porażenie układu nerwowego.
Chrząszcz, który zabija: Pryszczel lekarski, majka lekarska, kantaryda czyli Lytta vesicatoria, to 12–20-milimetrowy chrząszcz znany pod mylną nazwą „hiszpańska mucha”. Występuje w Europie Południowej i Środkowej, także w Polsce. Uważany jest za najbardziej toksycznego chrząszcza. Jego ciało wydziela śmierdzący płyn, który zawiera toksyczną substancję kantarydynę. W mniejszych ilościach jest stosowany jako afrodyzjak, ale ciężko ustalić bezpieczną dawkę. Kiedy za dużo toksyny dostanie się do organizmu, może się to skończyć nawet śmiercią. Hiszpańska mucha była bardzo popularna wśród trucicieli.
Uwaga na niebieskie obwódki: Charakterystyczną cechą ośmiornicy hapalochlaena (Hapalochlaena lunulata) są niebieskie obwódki na ciele. Można ją spotkać w płytkich wodach Japonii i Australii. Jej trucizna produkowana w gruczołach ślinowych, zabija nawet przy małych dawkach. Powoduje ślepotę, paraliż oddechowy i zatrzymanie akcji serca. Nie wynaleziono antidotum na jad tej ośmiornicy.
Śmierć bez przelania kropli krwi: Półprzezroczysta, prawie niewidoczna osa morska, inaczej kostkomeduza śmiercionośna (Chironex fleckeri), ukrywa swoją śmiertelną truciznę w 60 długich mackach. Meduza zamieszkuje wody u północnych wybrzeży Australii i żyje w przybrzeżach Oceanu Indyjskiego i Spokojnego. Spotkanie z nią jest niebezpieczne, a jej trucizna szybko dostaje się do krwiobiegu, powodując śmierć.
Piękno za którym stoi śmierć: Najbardziej jadowitym gatunkiem żab są liściołazy żółte (Phyllobates terribilis). Osiągają rozmiary do 5,5 cm. Żaby te żyją głównie w Kolumbii. Potrafi wytworzyć tyle toksyn, które wystarczają do zabicia 20 000 myszy lub 8 osób. Toksyczną substancją jest batrachotoksyna, przeciwko której nie ma skutecznego antidotum. Toksyny atakują układ nerwowy, co prowadzi do niewydolności serca. Śmiertelna dawka to 0,1 mg. Toksyny są wykorzystywane przez Indian Embre i Choco do zatruwania strzał.
Najbardziej jadowity gad na świecie: Najbardziej niebezpieczny wąż na świecie żyje w Australii. Mowa o tajpanie pustynnym (Oxyuranus microlepidotus). Wąż wypuszcza od 44 do 110 mg trucizny. Poluje głównie na gryzonie, przede wszystkim myszy i szczury. Rzadko wchodzi w interakcję z człowiekiem.
Wygląda jak kamień: Szkaradnica, synaceja (Synanceia verrucosa) to drapieżna ryba morska występująca w pobliżu wybrzeży Australii Północnej i w Morzu Czerwonym. Jej jad może zabić nawet człowieka. Dzięki swojemu szczególnemu wyglądowi może być mylona z koralowcem lub kamieniem. Najbardziej trujące są jej kolce grzbietowe i płetwy.
Pozory mogą mylić: Stożek marmurkowy (Conus marmoreus) jest małym ślimakiem morskim zamieszkującym zachodni Indo-Pacyfik. Dorasta do rozmiaru 40–100 mm. Na pierwszy rzut oka nie wygląda niebezpieczne, ale jest to bardzo zwodnicze. Żądło uwalniające truciznę przenika nawet neopren, a niewielka ilość trucizny może spowodować paraliż mięśni. Nie wynaleziono jeszcze antidotum na zatrucie jadem.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas