Manhattanhenge, czyli niezwykły zachód słońca w Nowym Jorku

Nowojorczycy i turyści wyszli na ulice Manhattanu 29 maja, aby zrobić zdjęcia niezwykłemu zjawisku astronomicznemu – Manhattanhenge. Jest to naturalne zjawisko, które występuje, gdy zachodzące słońce ustawia się w jednej linii z ulicami Manhattanu. Jednocześnie rozświetla szklane wieżowce żywymi czerwono-pomarańczowymi barwami. Termin został spopularyzowany przez astrofizyka Neila deGrasse Tysona.

article cover
Tayfun Coskun/Anadolu AgencyGetty Images

Manhattanhenge, czyli niezwykły zachód słońca w Nowym Jorku

Zjawisko ma miejsce również 5 grudnia i 8 stycznia, jednakże tutaj mamy do czynienia ze wschodem Słońca.
To samo zjawisko ma miejsce również w Baltimore oraz w Chicago, gdzie Słońce pokrywa się z systemem ulic 20 marca i 25 września. Nazywane jest wówczas Chicagohenge.
Według Planu Komisarzy z 1811 roku, siatka ulic dla większości obszaru Manhattanu obrócona jest o 29 stopni zgodnie z ruchem wskazówek zegara od prawdziwego kierunku wschód-zachód.
Neil deGrasse Tyson w jednym w wywiadów stwierdził, że nazwa Manhattanhenge została zainspirowana wizytą w Stonehenge, kiedy był dzieckiem, podczas ekspedycji kierowanej przez Geralda Hawkinsa. Naukowiec ten, jako pierwszy zaproponował, że Stonehenge mogło być starożytnym obserwatorium astronomicznym.
+5
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas