Makaron z młodą fasolką mangiatutto
Pasta con il mangiatutto - przepis Rosalby Gioffré, autorki książki "Vegano Italiano".
Mianem fasolki mangiatutto (czyli: zjedz w całości) określa się długie i płaskie strączki, gotowane lub duszone jako dodatek do drugiego dania. Tak naprawdę każdą odmianę fasolki można zjeść w całości, pod warunkiem że strączki są młode i świeże. Najlepsza fasolka rośnie w regionie Trydentu, ma fioletowawe, zakrzywione strączki i stąd jej nazwa - stortino di Trento (czyli trydenckie krzywulce!), jest przepyszna i ma delikatną skórkę, ale niestety niełatwo ją dostać.
Jeśli na nie wpadniesz, nie przejmuj się, jeśli zdążyły już wytworzyć fasolki. Wyłuskaj tylko te najtwardsze, a resztę strączków wykorzystaj w całości. Na Południu dodaje się je zazwyczaj do makaronu. Poniżej przestawiam tradycyjną wersję tego dania, bardzo sycącą - zawierającą ziemniaki oraz cukinię.
Odetnij końcówki strączków; jeśli strączki są płaskie i bardzo długie, możesz przekroić każdy na pół lub na trzy części.
Duży garnek napełnij wodą do wysokości jednej trzeciej i zagotuj ją. Wrzuć fasolkę, 1 ząbek czosnku, 1 pokrojonego pomidora, kilka liści bazylii, sól i wlej odrobinę oliwy. Doprowadź do wrzenia, a następnie zmniejsz ogień i gotuj pod przykryciem przez około 10 minut.
Dodaj ziemniaki pokrojone w grubszą kostkę i cukinię pokrojoną w grubsze talarki (nie krój ich zbyt drobno, bo rozpadną się podczas gotowania).
Po upływie połowy czasu gotowania warzyw dorzuć spaghetti połamane na pół i zamieszaj.
Na patelni rozgrzej odrobinę oliwy i drugi ząbek czosnku. Pokrój pozostałe pomidory, wrzuć na patelnię i rozgnieć je widelcem. Zredukuj sos, następnie dodaj go do garnka z makaronem, dopraw solą do smaku i gotuj jeszcze przez chwilę dopóty, dopóki makaron nie będzie gotowy. Pamiętaj, że danie powinno być lekko płynne, nie pozwól, żeby wygotował się cały sos.
Postaw na stół buteleczkę z oliwą, jeśli ktoś miałby ochotę na kilka jej kropel w makaronie.
Sos pomidorowy nie jest niezbędny w tym daniu. Możesz dodać wszystkie pomidory na samym początku - wytworzy się mniej sosu, ale makaron będzie równie pyszny.
Przepis pochodzi z książki "Vegano Italiano".
Rosalba Gioffré - urodziła się na włoskim Południu, w Kalabrii, a obecnie mieszka we Florencji. Jedzenie i gotowanie zawsze było jej pasją. Doświadczona food stylistka, autorka książek kulinarnych jest wrażliwa na kwestie związane z weganizmem. Na początku gotowała, wykorzystując typowe dla kuchni wegańskiej techniki i składniki, często zupełnie egzotyczne. W końcu zaczęła wykorzystywać tradycje kulinarne, które zna od zawsze, modyfikować przepisy, wzbogacając je szczyptą fantazji.
"Vegano Italiano" to 150 łatwych przepisów na szybkie, smaczne dania wegańskie pasujące do dzisiejszego stylu życia. Rosalba Gioffré korzysta z tradycyjnych przepisów i składników, tworząc unikatowy przewodnik po włoskich smakach. Jako doświadczona food stylistka zakochana w kuchni wegańskiej wie, jak przygotować dania, które trafią do gustu nawet "zadeklarowanym mięsożercom".