Najbardziej szokujące potrawy z jajek
Pływające w żurku, faszerowane, z majonezem – do takich jajek przywykliśmy na wielkanocnym stole. Teraz przekonajmy się, jakie śmiałe pomysły na wykorzystanie jajek praktykowane są na świecie.
Gotowane jajo kacze, rzadziej kurze, w którym znajduje się w pełni uformowany zarodek ptaka - to balut, czyli tradycyjna potrawa kuchni południowo- i wschodnioazjatyckich.
Spożywa się go w całości - z kośćmi i dziobem. W Filipinach balut jest wręcz potrawą narodową i uchodzi za afrodyzjak. To stamtąd pochodzi przyjęta w Europie nazwa tego dania.
A może ktoś ma ochotę na "stuletnie" jaja? To danie charakterystyczne dla kuchni chińskiej. Jaja na twardo przechowywane są przez kilka miesięcy w szczelnie zamkniętym blaszanym naczyniu, wypełnionym mieszaniną niełuskanego ryżu, liści herbaty, wapna, saletry, gliny i przypraw.
Zachodzi tam proces gaszenia wapna, podczas którego jajka nagrzewają się, a następnie stygną. Chińczycy pałaszują zielonkawe, galaretowate wnętrze jajka jako przystawkę.
Inny rarytas z etykietą "Made in China" to jajka w moczu. Wczesną wiosną w Dongyang, mieście we wschodnich Chinach, zbiera się mocz od chłopców w wieku szkolnym najlepiej do lat 10. W urynie gotuje się jajka, na twardo.
Później jajka są obierane ze skorupek i dojrzewają w tej samej misce przez kolejne godziny. Wreszcie, sprzedawane są na ulicy. I to za cenę dwa razy wyższą od normalnych jajek. Podobno dzięki temu przysmakowi mijają bóle brzucha, krzyża i stawów. To danie dostarcza też energii do długiej i ciężkiej pracy.
Na świecie jada się też inne jaja - nie ptasie. Na przykład w Meksyku docenia się smażone jaja niektórych gatunków mrówek. Ten przysmak, z wyglądu podobny do dmuchanego ryżu, podaje się z tacos i sosem guacamole, albo pod postacią farszu do tortilli. Escamoloes mają delikatny maślano-orzechowy smak i konsystencję serka wiejskiego.