Odchudzająca pizza? To całkiem możliwe!
Pizza jest jednym z posiłków, który kojarzy się z dodatkowymi kilogramami. Podobnie, jak wiele innych i tę recepturę można tak zmodyfikować, by otrzymać lekki, pełnowartościowy posiłek.
Ciasto To włoskie danie posiada wiele odmian. Bazą jest oczywiście ciasto. Może być ono grube lub cienkie, niezależnie jednak od wymiarów zawiera mąkę. Zwykle to mąka pszenna, czasem można spotkać niewielkie dodatki ziemniaczanej. Oznacza to dużą ilość wysokoprzetworzonych węglowodanów, które gwałtownie poodnoszą poziom cukru we krwi. Powoduje to niestabilność poziomu insuliny i kłopoty z dodatkowymi kilogramami. Warto podkreślić, że tego rodzaju węglowodany są bardziej niebezpieczne dla sylwetki, niż produkty wysokotłuszczowe.
Dodatki
Kolejne zagrożenie to ser oraz sosy. W większości przypadków do pizzy dodawany jest wysokotłuszczowy ser. Wprawdzie ten sam w sobie ma również dość sporo zalet, jednak w połączeniu z ciastem staje się kaloryczną bombą, która eksploduje zaraz po spożyciu.
Okazuje się, że posiłki zawierające dużą ilość przetworzonych cukrów połączonych z solidną dawką tłuszczu są największym wyzwaniem dla naszego organizmu, a efektem ubocznym ich spożycia są zwykle dodatkowe kilogramy.
Jeśli weźmiemy pod lupę sos, może okazać się, że jest on albo bardzo dobry (zwykle w lepszych restauracjach, które używają świeżych produktów) - zrobiony na bazie pomidorów i przypraw, bez kalorycznych dodatków, albo bardzo kiepski (zwykle w pizzach mrożonych i gotowych sosach do pizzy) - bogaty w sztuczne dodatki smakowe, konserwanty, cukier i olej. W tym drugim przypadku podnosi on znacznie kaloryczność, a przy okazji negatywnie wpływa na zdrowie.
Szczególnie należy wystrzegać się również białych sosów do polania pizzy, nie mają nic wspólnego z dietetyczną kuchnią.
Zdrowa, niskokaloryczna pizza
Pierwszym etapem będzie modyfikacja ciasta. Musimy użyć pełnoziarnistej mąki pszennej lub żytniej, podnosi ona poziom cukru bardzo łagodnie, jest doskonałym źródłem energii oraz sprzymierzeńcem w walce o dobrą sylwetkę.
Za sos mogą posłużyć świeże, zmiksowane pomidory lub koncentrat pomidorowy z dodatkiem przypraw. Kiedy mamy zapewnione dobre źródło węglowodanów, pora pomyśleć nad pozostałymi makroskładnikami.
Chude mięso (pierś kurczaka, indyka, chuda wołowina), ryba (tuńczyk), lub owoce morza dostarczą protein.
Kilka oliwek lub kropel oliwy (po upieczeniu pizzy) wzbogaci nasz przepis o zdrowe tłuszcze. By podnieść walory smakowe i zdrowotne, możemy dodać niskokaloryczne dodatki jak szpinak, cebula, czosnek, zielony groszek lub odrobina kukurydzy (na tę ostatnią należy uważać w niewielkich ilościach).
Trudno jednak ten przepis nazwać pizzą, jeśli nie dodamy sera. Tu jednak warto sięgać po odtłuszczoną mozzarellę lub cheddar i zdecydowanie zrezygnować z podwójnej porcji tego składnika. Zamiast keczupu czy białego sosu, dodajmy tabasco, które przyspiesza metabolizm! Do tego oczywiście włoskie zioła.
Taka pizza zawiera 2-3 razy mniej kalorii, jest smaczna, syci na dłużej i może okazać się prawdziwym sojusznikiem w walce o wymarzoną sylwetkę.
Przykładowy przepis na pizzę:
- 60 g mąki orkiszowej pełnoziarnistej
- 25 ml letniej, przegotowanej wody
- 1 łyżeczka oliwy z oliwek
- 1/2 łyżeczki drożdży
- szczypta soli
- oregano
- czosnek niedźwiedzi
Sos
- 30 g koncentratu pomidorowego
- pieprz
- bazylia
- majeranek
Dodatki
- 1 filiżanka świeżego szpinaku
- 100 g ugotowanej piersi kurczaka
- 1 łyżka tartego sera mozzarella light
- 1/4 cebuli
- włoskie przyprawy
Przygotowanie:
Składniki na ciasto połączyć, wyrobić i pozostawić na 30 minut do wyrośnięcia. Rozwałkować i uformować ciasto. Składniki na sos wymieszać i posmarować nimi blat z ciasta. Ułożyć dodatki i piec w piekarniku przez około 15 minut
Kaloryczność: 383 kcal
Białko: 25 g
Tłuszcz: 11 g
Węglowodany: 46 g