W Opolu będą produkować żywność medyczną. Teraz musimy ją importować

Danone i jedna z jej spółek - Nutricia - rozpoczęły w Opolu dużą inwestycję. Już w 2025 r. uruchomiona ma zostać produkcja żywności medycznej. Nowa fabryka kosztować będzie 230 mln zł.

Obecnie w fabryce fabryce Nutricii w Opolu należącej do grupy Danone produkuje się 1,5 tys. różnych  produktów dla niemowląt i małych dzieci. Są one eksportowane do 100 krajów na całym świecie. Dzięki rozbudowie oferta wzbogaci się o żywność medyczną służącą do żywienia dojelitowego, którą dotychczas trzeba było do Polski importować. 

Czym jest żywność medyczna?

Specjalistyczne diety do żywienia dojelitowego dostarczają wszystkich składników odżywczych, które są niezbędne dla funkcjonowania organizmu. To ważne produkty dla wszystkich pacjentów, którzy nie są w stanie przyjmować pokarmów w tradycyjny sposób. Żywność medyczna jest stosowana w przypadku zaburzeń połykania, niedrożności górnego odcinka przewodu pokarmowego (spowodowana m.in. guzami, nowotworami czy chorobą Parkinsona), chorób nowotworowych uniemożliwiających połykanie (nowotwór jamy ustnej, krtani), prowadzą do szybkiego wyniszczenia organizmu (nowotwór żołądka, trzustki), braku przytomności chorych i wielu innych.

Nowa fabryka w Opolu będzie eksportować żywność medyczną do kilkudziesięciu krajów

Reklama

Oprócz Polski produkty będą trafiać do 46 krajów na całym świecie, choć głównie będą to kraje europejskie (87 proc.). Wśród największych importerów są: Francja, Niemcy, Wielka Brytania i Włochy. W działającej od 80 lat opolskiej fabryce zatrudnionych jest 640 pracowników. Dzięki wartej 230 mln zł inwestycji powstanie część medyczna, w której pracować będzie ponad 80 osób.

Produkcja w nowej fabryce będzie wykorzystywać nowoczesne maszyny, dzięki czemu proces zostanie poddany automatyzacji. Fabryka w Opolu będzie drugim zakładem Danone na świecie wytwarzającym preparaty do żywienia dojelitowego w samozasysających butelkach. Rocznie planuje się produkcję na poziomie 30 mln litrów.

Prace rozpoczęły się we wrześniu 2023 r. po oficjalnej uroczystości rozpoczęcia inwestycji. Pod koniec roku były już fundamenty, filary i konstrukcja. W lipcu b.r. rozpoczął się montaż linii technologicznej.

Źródła: Nutricia, opolska360.pl

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Opole | Medycyna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama