Reklama

Crossowy, trekkingowy, szosówka – czym różnią się rodzaje rowerów i jaki wybrać?

Jak wybrać odpowiedni dla nas rodzaj roweru i czym się różnią? /123RF/PICSEL

Reklama

Rodzajów rowerów jest całe mnóstwo: crossowy, trekkingowy, szosówka... Jest w czym wybierać. Choć tak naprawdę możemy z nich korzystać w dowolnych warunkach, każdy z nich ma jednak określone zastosowanie. Warto więc przed zakupem przyjrzeć się poszczególnym typom rowerów i zastanowić, jaki z nich będzie najbardziej odpowiadał naszym potrzebom.

Na rynku dostępnych jest mnóstwo rodzajów rowerów, przez co osoby, które nie pasjonują się jazdą, a interesuje ich jedynie dojechanie z punktu A do B, mogą łatwo się pogubić. Crossowy, trekkingowy, szosówka - to tylko najpopularniejsze typy rowerów, a jest ich dużo więcej. I choć wybór wydaje się prostym zadaniem, w praktyce może dostarczyć sporo problemów - oferta sklepów dosłownie przyprawia o zawrót głowy.

Przed zakupem roweru warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie: do czego będzie nam potrzebny. Producenci wychodzą naprzeciw przeróżnym oczekiwaniom użytkowników, więc bez wątpienia każdy znajdzie coś. Podpowiadamy, jak to zrobić i jak wybrać najlepszy dla nas rodzaj roweru.

Reklama

Rower crossowy

Rowery crossowe sprawdzają się podczas jazdy zarówno po terenach trudniejszych (błotniste ścieżki, leśne nierówności), jak również bardziej utwardzonych drogach. Ze względu na duże koła i cienkie opony można nimi komfortowo podróżować po asfalcie, jednak jeśli zajdzie taka potrzeba - poradzą sobie także w terenie. Crossówki stanową swoisty kompromis między rowerem trekkingowym i górskim, dzięki czemu wydają się idealnym wyborem dla osób, które zwykle poruszają się w po mieście, ale od czasu do czasu zdarza im się znaleźć w mniej sprzyjających warunkach.

Rower trekkingowy

Rower trekkingowy to doskonały wybór dla osób, które podczas jazdy ponad wszystko inne cenią sobie komfort. Jeśli jeździsz głównie rekreacyjnie i cenisz sobie wygodę - to wybór odpowiedni dla ciebie. Ergonomiczna kierownica oraz funkcjonalność to kolejne cechy rowerów trekkingowych. Bagażnik, błotniki, podpórka oraz wąskie opony o gładkim bieżniku sprawiają, że to najlepsze rozwiązanie do osób udających się w dalekie trasy. Rower trekkingowy daje szansę na zwiedzenie sporego kawałka świata!

Rower szosowy

Rower szosowy to odpowiedź dla fanów sportu i ekstremalnych wrażeń. Jeśli lubisz szybką i nieco bardziej ryzykowną jazdę - do rower dla ciebie. Lekka konstrukcja, cienkie opony, wygięta kierownica i brak amortyzatorów sprawiają, że podróżowanie nie należy do najbardziej komfortowych. Ale nie o to tu chodzi. Najważniejsza jest aerodynamika i adrenalina. Rower szosowy to idealny wybór dla osób, które nie potrzebują przemieszczać się codziennie z punktu A do B, ale szukają czegoś więcej: wrażeń i prędkości. To propozycja dla bardziej wyspecjalizowanych rowerzystów, świadomych, że o komfortowej pozycji podczas jazdy i możliwości jazdy w terenie mowy być nie może.

Podczas wyboru roweru najważniejsza jest odpowiedź na pytanie, do czego będzie on nam potrzebny. Jeśli jeździmy głównie po mieście i najważniejsze jest dla nas to, by po prostu dotrzeć do celu, dobrym wyborem będzie trekkingowy. Gdy natomiast od czasu do czasu zdarza ci się zbłądzić w teren - dobrą decyzją będzie zakup crossówki. Amatorzy mocniejszych wrażeń, lubiący szybką jazdę i nie przykładający wagi do komfortu podczas podróżowania powinni zastanowić się nad wybraniem roweru szosowego. 

Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz za darmo program PIT 2020 lub rozlicz się online już teraz! 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rower crossowy | rower trekkingowy | szosówka | rowery

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL