Niezwykłe odkrycie pod posadzką kościoła. Unikat na skalę Wielkopolski
Remonty często odsłaniają nieznane lub zapomniane karty historii. Takie sensacyjne odkrycie podczas prac naprawczych miało właśnie miejsce w Wielkopolsce. W zabytkowym kościele św. Marcina w Poznaniu odsłonięto grobowiec ze szklaną trumną, w której spoczęła zasłużona postać. Odkrycie zyskało miano unikatu na skalę województwa.

Zabytki, skarby, tajemnice. Remonty odkrywają przeszłość
Podczas prac remontowych można natrafić na prawdziwe skarby - także w Polsce, gdzie historia kryje się pod niemal każdym kamieniem. Prace związane z renowacją budynków czy modernizacją nawierzchni niejednokrotnie przynoszą zaskakujące odkrycia.
W ostatnich miesiącach pisaliśmy o militarnych znaleziskach we Wrocławiu, odkryciu zdobień w pałacu w Lesznie czy o unikatowych kaflach z Chełma, które zainteresowały media na całym świecie. Teraz do tej listy dołącza Poznań, gdzie w trakcie remontu kościoła św. Marcina odsłonięto tajemnice ukryte w podziemiach świątyni.
Niezwykłe znalezisko w Poznaniu. Szklana trumna z XIX wieku
Podczas prac remontowych w zabytkowym kościele św. Marcina w Poznaniu, które obejmowały skuwanie posadzki, odkryto pochówek ks. Maksymiliana Kamieńskiego, proboszcza parafii w latach 1834-1870.
Otwarcie grobowca ujawniło spektakularny widok - w środku znajdowała się szklana trumna z dobrze zachowanymi szczątkami kapłana. Na grobowcu umiejscowiono płytę granitową z napisem: "X. Maxymilian Kamieński. Proboszcz Kościoła S. Marcina". Napisowi towarzyszy data urodzenia księdza oraz prośba o modlitwę. Padają głosy, że to unikatowe odkrycie na dużą skalę.
Zdumiewające odkrycie w woj. wielkopolskim. Unikat na skalę Wielkopolski
Według zapisu z testamentu duchownego trumna jest wykonana z cyny angielskiej i szkła źródlanego, a za jej wykonanie odpowiadał sam ks. Kamieński. Grób przetrwał w doskonałym stanie mimo zniszczeń, jakich doświadczyła okolica w trakcie II wojny światowej.
- Stan zachowania trumny jest fenomenalny - brak śladów zawilgocenia i minimalna korozja czynią to znalezisko absolutnie wyjątkowym - mówi przytaczany przez serwis "Nasz Poznań" dr Emilian Prałat, autor książki o wielkopolskich kryptach.
To odkrycie jest uznawane za prawdziwy unikat w skali Wielkopolski.
- To nie tylko grobowiec, ale i świadectwo historii kościoła, który w 90 proc. został zniszczony w 1945 roku - mówi cytowany przez "Nasz Poznań" ks. dr Antoni Klupczyński, obecny proboszcz parafii.
Grobowiec z poznańskiego kościoła będzie można oglądać
Dokładna lokalizacja grobowca była wcześniej znana jedynie orientacyjnie, a odkrycie jest znaczące także dlatego, że dotyczy wybitnej postaci. Ks. Kamieński był bowiem osobą zasłużoną - m.in. zorganizował pierwsze w Polsce nabożeństwo żałobne za Adama Mickiewicza i zaaranżował ustawienie na przykościelnym terenie pomnika poety - również pierwszego w Polsce.
- Ksiądz Kamieński uchronił kościół przed przejęciem przez władze pruskie, wspomagał chorych na epidemię cholery, poświęcił wiele środków na remont świątyni - wymienia parafia św. Marcina.
Koszt remontu w poznańskim kościele wynosi ok. 1,5 mln zł i jest finansowany z darowizn. Po zakończeniu prac w kościele św. Marcina w Poznaniu grobowiec ma zostać udostępniony zwiedzającym. Świątynia już teraz warta jest zobaczenia - znajdują się tam interesujące obiekty. Wśród najciekawszych zabytków wymienić można ołtarz z 1498 roku w formie tryptyku, ukazujący życie św. Katarzyny. W nawie południowej znajduje się polichromowana Madonna z Dzieciątkiem z ok. 1510 roku. Interesująca jest też polichromia kościoła wg. projektu W. Taranczewskiego, która pochodzi z 1957 r. Ponadto na południe od kościoła w 1911 roku wzniesiono grotę Matki Bożej z Lourdes.