Pałace w Polsce mają wiele tajemnic. Remont właśnie ujawnił kolejną
Podczas prac remontowych w Pałacu Sułkowskich w Lesznie dokonano zaskakującego odkrycia. Ściany jednego z pomieszczeń pokrywały zdobienia datowane na XVIII wiek. Eksperci uważają, że są one inspirowane słynnymi holenderskimi kaflami z Delft. Pałac może skrywać jeszcze więcej takich skarbów.

Pałace i zamki w Polsce skrywają wiele tajemnic. Nowe odkrycie
Lista pałaców i zamków rozrzuconych w różnych zakątkach Polski jest imponująco długa, a każdy z tych obiektów ma swoją unikalną historię. Niektóre z nich popadły w ruinę, inne zaś wciąż zachwycają architekturą i pokazują kunszt dawnych mistrzów. W wielu z tych budowli prowadzone są regularnie prace konserwatorskie i renowacyjne, które nie tylko pozwalają zachować dawny blask założeń, ale także nierzadko prowadzą do ciekawych odkryć, rzucających nowe światło na historię tych miejsc.
Niedawno pisaliśmy o odkryciu w Łodzi, gdzie podczas prac konserwatorskich i renowacyjnych w tzw. Łódzkim Luwrze, czyli Pałacu rodziny Poznańskich, odsłonięto wspaniałe zdobienia. Odkryto tam oryginalne secesyjne polichromie oraz inne motywy dekoracyjne. Teraz do podobnej sytuacji doszło w Lesznie.
Pałac Sułkowskich w Lesznie ma największy taki fresk w Polsce. Teraz doszło do nowego odkrycia
Pałac Sułkowskich w Lesznie to założenie z II połowy XVI wieku, którego obecne przeznaczenie związane jest z funkcjonowaniem Urzędu Wojewódzkiego i Starostwa Powiatowego. Barokowa budowla leżąca w sercu miasta to urokliwy zabytek, który robi wrażenie nie tylko ze względu na swoją wielkość, ale i historię. To właśnie w tym miejscu swego czasu odkryto największy w Polsce barokowy fresk o tematyce świeckiej.
Teraz, również podczas remontu, doszło do nowego odkrycia. W Pałacu Sułkowskich ujawniono liczące ok. 250 lat freski. Zdobienia odsłonięto podczas remontu pomieszczenia, które adaptowano na funkcje biurowe. Zdaniem specjalistów dowody wskazują na to, że kiedyś była tu łazienka.
Freski z XVIII wieku pokrywają całe ściany pomieszczenia
Pałac długo był własnością Sułkowskich herbu Sulima. Weszli oni w jego posiadanie, gdy w pewnym momencie Aleksander Józef Sułkowski kupił od Leszczyńskiego dobra w Rydzynie, Lesznie i okolicach. Do dziś zachowały się tylko fragmenty bogatego niegdyś wystroju pałacu. Jak się okazuje, niektóre elementy pozostawały przez lata w ukryciu. Na temat nowego odkrycia w obiekcie wypowiedzieli się specjaliści - leszno.naszemiasto.pl przytacza komentarz konserwatora zabytków w Lesznie.
- Datujemy je na połowę XVIII wieku. To się zbiega z czasem, gdy Sułkowscy się tu wprowadzali. Sułkowski kupił Leszno w 1738 roku, a Zamek w Rydzynie nie był jeszcze gotowy po pożarze - powiedział Maciej Urban.
Jak kafle z Delft. Inspiracja światowymi stylami w pałacu w Lesznie
Freski odnalezione w pałacu w Lesznie to scenki najpewniej inspirowane holenderskimi kaflami. Konserwator Maciej Urban zasugerował, że autor malunków w Pałacu Sułkowskich inspirował się konkretnie słynnymi w XVIII wieku, produkowanymi w Holandii kaflami z Delft, wskazuje leszno24.pl.
Freski w dawnej łazience pałacowej rozciągają się na wszystkich ścianach, pokrywając je na całej wysokości. Ściany pokryte zdobieniami zostały zabezpieczone konserwatorsko i trwają rozmowy na temat możliwości renowacji fresków. Jak podają specjaliści, bardzo możliwe, że pałac skrywa jeszcze więcej podobnych sekretów, a ponieważ konieczne jest przeprowadzenie większej liczby prac, być może za jakiś czas usłyszymy o nowych odkryciach.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!