Jazda na nartach: Ten sprzęt musisz mieć
Pierwszy wyjazd na narty to prawdziwe wyzwania. Trzeba się do niego solidnie przygotować. Podstawa to dobre nastawienie, odpowiednia odzież i niezawodny sprzęt. Jeśli jeszcze nie wiesz, od czego zacząć kompletowanie narciarskiej „wyprawki”, służymy pomocą.
Buty
Przygotowania do sezonu narciarskiego zacznij od wyboru odpowiednich butów. Oczywiście możesz je wypożyczyć, ale jeśli jazda ma być czymś więcej, niż rozrywką na jeden sezon, najlepiej zainwestuj w swoje. Podstawowe kryterium to tak zwany "flex", czyli miara twardości - im but jest twardszy, tym lepiej czujemy nartę. Pamiętajmy jednak, że stopy nie są przyzwyczajone do długiego przebywania w bardzo twardym obuwiu, dlatego na początku mogą się szybko zmęczyć. Twardość buta powinna zatem zwiększać się wraz ze wzrostem umiejętności. Flex 40-70 nadaje się do spokojnej, rekreacyjnej jazdy. Buty o takiej twardości polecane są również nowicjuszom. Flex 80-110 to buty dla średniozaawansowanych i zaawansowanych narciarzy, natomiast buty z flexem powyżej 110 są bardzo twarde, dlatego są przeznaczone dla zawodowców.
Nie kupuj butów "na oko" - przymierz kilka rodzajów i rozmiarów. Sprawdź, czy są wygodne i nigdzie cię nie uwierają. Pięta powinna trzymać się stabilnie, a palce muszą mieć miejsce, aby się swobodnie poruszać - to uchroni stopy przed przemrożeniem i poprawi komfort pojazdy.
Narty
Następny krok to zakup nart. Aby kupić odpowiedni sprzęt, wystarczy kierować się kilkoma prostymi zasadami. Pierwsza ważna sprawa to długość nart - nie powinna ona przekraczać wzrostu narciarza (w przypadku kobiet nie powinny być krótsze niż 20 cm, w przypadku niż mężczyzn 15 cm). Długie narty wymagają więcej umiejętności od narciarza, gdyż mają mniejszy promień skrętu i trudniej jest nimi manewrować.
Jeśli dopiero zaczynasz, zdecyduj się na miękkie narty. Szybko je polubisz, ponieważ nie sprawiają żadnych trudności i są wręcz stworzone dla nowicjuszy.
Pamiętaj, że nowe narty są kompletnie nieprzygotowane do jazdy. Ślizgi są pokryte jedynie smarem zabezpieczającym, więc przed wyjazdem na stok koniecznie zabierz je do serwisu. Przy okazji warto poprosić o sprawdzenie ustawienia siły wypięcia w wiązaniach - to dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych.
Kask
Chociaż dorośli nie mają obowiązku jazdy w kasku, ze względów bezpieczeństwa warto go mieć. Kask ochroni naszą głowę nie tylko przed tylko przed urazami, ale i zimnem. By dobrać kask do rozmiarów głowy, należy zmierzyć jej obwód w najszerszym miejscu (ok. 1 cm nad linią brwi). Wygodny, dobrze dobrany kask powinien idealnie przylegać do głowy i trzymać się na niej nawet bez zapięcia paska pod brodą. Bezpieczeństwo gwarantuje jedna z trzech obowiązujących norm (CE EN 1077, ASTM F2040, Snell RS 98). Kaski bez przynajmniej jednego z tych oznaczeń, należy omijać szerokim łukiem.
Gogle
Na stoku potrzebujemy skutecznej ochrany oczu przed wiatrem, sypiącym śniegiem i szkodliwym promieniowaniem UV. Dobre gogle to takie, które nie ograniczają naszej widoczności, nie mogą odstawać od twarzy, ale też nie powinny nas uciskać. Zakup gogli warto połączyć z kupnem kasku - będziemy mieć pewność, że obydwa elementy będą idealnie do siebie dopasowane .
Strój narciarza
Czym różni się kurtka narciarska od zwykłej zimowej puchówki? Kluczem jest membrana, czyli zewnętrzna powłoka, która sprawia, że kurtka, spodnie czy rękawice nie przepuszczają wody, a jednocześnie pozwalają ciału oddychać. Membrana w stroju początkującego narciarza powinna mieć co najmniej 5000mm/5000g. Podczas upadku docenimy zalety wodoodpornej odzieży.
Strój musi oddychać, dlatego najlepiej wybierać kurtki i spodnie zrobioną tylko ze specjalnych, oddychających materiałów, np. Gore-Tex, SympaTex, Hydrotex, a wentylację zapewnią zapinane wywietrzniki pod pachami. Dodatkowym atutem kurtki będzie wysoki kołnierz, kaptur z daszkiem, laminowane szwy, profilowane rękawy i regulowane mankiety z rzepami.
Komfort jazdy zależy nie tylko od dobrej kurtki, ale i tego, co mamy pod nią. Kompletując wyposażenie narciarskie, warto zainwestować również w bieliznę i techniczny polar.
Jeśli chodzi o bieliznę najgorszy wybór to bawełna, ponieważ ten materiał wyjątkowo dobrze gromadzi wilgoć, a stąd już tylko krok do przemarznięcia i kłopotów ze zdrowiem. Natomiast bielizna termiczna zapewnia uczucie komfortu, daje ciepło, równocześnie odprowadzając wilgoć od ciała. Dzięki temu nawet przy największym wysiłku bielizna pozostaje sucha.
***Zobacz materiały o podobnej tematyce***