Dlaczego mimo ćwiczeń tyjemy?

Chodzenie na siłownię to jeden ze sposobów na utrzymanie smukłej sylwetki. Niestety, jak zauważają specjaliści, nie zawsze ćwiczenia są w stanie zapewnić dobrą kondycję i odpowiednią figurę. Wszystkiemu winne są niezdrowe przekąski, na które pozwalamy sobie po treningu.

Jedna czwarta badanych tyje zaraz po tym, jak zaczynają uczęszczać na siłownię donoszą naukowcy. Przyczyna jest prosta, ćwiczenia na siłowni są dla jej bywalców usprawiedliwieniem dla sięgania po niezdrowe przekąski.

39 proc. badanych podczas każdej wizyty na siłowni spala średnio 300 kalorii. To jednak nic w porównaniu z ilością kalorii, które niepokorni spożywają po treningu jako nagrodę za ciężki wysiłek. Naukowcy zwracają uwagę, że jeśli mimo ćwiczeń nie trzymamy się właściwego planu żywieniowego, to trening na niewiele się zda.

Reklama

Taka sytuacja odnosi się do co trzeciego bywalca siłowni, który po spaleniu kalorii sięga np. po batoniki, które swoją kalorycznością zbliżone są do ilości kalorii spalonych w trakcie treningu.

Innym powodem, dla którego ćwiczenia mogą w przypadku niektórych nie przynieść pożądanego efektu, jest wzmożony apetyt po treningu. 53 proc. pytanych również zwróciło na to uwagę, sami respondenci zaznaczają, że po ćwiczeniach mają większą ochotę na jedzenie.

- Kto z nas nie poszedł na siłownię kierowany wyrzutami sumienia z powodu obżarstwa? Myślę, że wielu z nas spotkało się z taką sytuacją, powiem więcej, wielu z nas właśnie te drobne grzeszki motywują do tego, żeby zacząć ćwiczyć - przyznają specjaliści.

- Walka z nadwagą czy mankamentami figury, to dla wielu z nas najtrudniejsza rzecz. Wiele osób idzie na siłownię, bo wiedzą, że nie mają kontroli nad swoimi nawykami żywieniowymi. I choć badania pokazują co innego, wielu bywalców siłowni zdaje sobie sprawę z tego, ile wysiłku trzeba włożyć w to, aby spalić jeden kilogram tkanki tłuszczowej - aby tego dokonać, należy spalić 800 kalorii - podkreśla jeden ze zleceniodawców badania.

PAP life
Dowiedz się więcej na temat: nadwaga | odchudzanie | ćwiczenia | aktywność | siłownia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy