Crossfit - sport dla każdego?

Crossfit zyskał w ostatnim czasie mnóstwo zwolenników, a jego popularność stale rośne. Wywodzący się ze Stanów Zjednoczonych system treningowy za pomocą Internetu, telewizji i prasy szybko rozprzestrzenił się na cały świat. Ale czy na pewno jest dla każdego?

Niestety, poza ogromną popularyzacją tego sportu powyższe media dokonały czegoś jeszcze - zaczęły pokazywać zawody crossfit, w których wyczynowcy przerzucają setki kilogramów, by zaraz potem biegać czy wspinać się po linie. Przeciętny człowiek ogląda to wszystko z wypiekami na twarzy, ale zapytany, czy sam chciałby spróbować, odpowiada: "Ja? Nigdy! Przecież to mnie zabije".

Jaka jest idea crossfitu?

Crossfit jest treningiem dla wszystkich: zarówno najlepszych zawodników, jak i osób starszych, a nawet dzieci - mogą wziąć w nim udział już trzyletnie szkraby.

To trening skalowany, co znaczy, że te same ćwiczenia są wykonywane przez doświadczonych sportowców i osoby początkujące, z tą różnicą, że druga grupa robi mniejszą liczbę powtórzeń, na sztangach ma założony mniejszy ciężar, a wyjątkowo trudne technicznie ćwiczenia są zastąpione ćwiczeniami łatwiejszymi, wykorzystującymi podobną funkcję ruchu.

Reklama

Trening funkcjonalny

Drugą cechą crossfitu jest funkcjonalność. To dość popularne określenie dla całej gamy treningów, które wykorzystują ciężar ciała oraz takie przyrządy treningowe, jak TRX, sztangi i kettle.

- Trening funkcjonalny oznacza trenowanie funkcji ruchu, a nie pojedynczych mięśni. Ruchem jest na przykład przysiad - pracujemy więc nad różnymi ruchami poprawiającymi umiejętność wykonania przysiadu, zarówno pod względem głębokości, jak i ciężaru, z jakim jesteśmy w stanie ten przysiad zrobić - mówi Valériane Rougeaux, ekspertka Domyos, marki sklepów Decathlon.

Czym jest trening izolowany?

W treningu izolowanym skupiamy się na pojedynczych mięśniach, trenując ­- zamiast przysiadu - wyizolowany mięsień czworogłowy uda. Jest przeciwieństwem crossfitu, w którym unika się wykonywania ćwiczeń izolowanych na rzecz ćwiczenia funkcji ruchu - stąd też nazwa "trening funkcjonalny".

Pamiętaj, na crossfit nikt nie jest za młody, za stary, za słaby bądź za silny - to trening, na który powinien zdecydować się każdy.

INTERIA.PL/materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy