Aktywność fizyczna zwiększa wytrzymałość na ból

Aktywność fizyczna nie tylko poprawia wydolność organizmu, ale zwiększa również wytrzymałość na ból - wykazały badania opublikowane przez "Medicine & Science in Sports & Exercise".

Dotychczas było wiadomo, że osoby, które intensywnie ćwiczą, potrafią pokonać ból, powodowany długotrwałym wysiłkiem mięśni. W organizmie wydzielane są wtedy endorfiny i inne naturalne substancje uśmierzające dolegliwości. Takie działanie jest jednak krótkotrwałe, trwa zwykle nie dłużej niż 20-30 minut. Pozwala jedynie wydłużyć intensywny wysiłek.

Nie było pewności, czy regularna, ale umiarkowana aktywność fizyczna na trwałe może zwiększyć tolerancję na ból. Postanowili to zbadać specjaliści z University of New South Wales and Neuroscience Research w Australii.

Reklama

Namówili oni 24 ochotników do wzięcia udziału w eksperymencie, w którym zostali oni podzieleni na dwie grupy. Jedni ćwiczyli na rowerze stacjonarnym, przez co najmniej 30 minut trzy razy tygodniowo, choć można było robić to dłużej, a nawet uprawiać inne sporty. Pozostali byli mało aktywni, nie ćwiczyli zarówno w trakcie badania, jak przed jego rozpoczęciem.

U wszystkich ochotników zmierzono odporność na ból przed rozpoczęciem próby, która trwała sześć tygodni, oraz po jej zakończeniu. Test jego tolerancji polegał na nieprzyjemnym ściskaniu uchwytu ręką.

Okazało się, że u wszystkich osób, zarówno tych ćwiczących jak i mało aktywnych, takim sam był próg odczuwania związanego z tym bólu. Zmieniła się jedynie jego tolerancja. Regularnie ćwiczący ochotnicy dłużej byli w stanie wytrzymać ten sam ból. Ta wytrzymałość była tym większa, im więcej i częściej ktoś ćwiczył.

Jak to wytłumaczyć? Główny autor badań Matthew Jones zwraca uwagę, że podczas ćwiczeń na rowerze stacjonarnym najbardziej aktywne były nogi. A do testu wytrzymałości na ból używano ręki, większa wytrzymałość na ból nie była zatem spowodowana bardziej wyćwiczonymi na rowerze mięśniami dłoni.

Australijski specjalista uważa, że u osób ćwiczących musiały nastąpić zmiany w mózgu czyniące je bardziej wytrzymałymi na ból. Z czasem zaczyna on akceptować większy wysiłek, dzięki czemu jesteśmy w stanie zwiększyć aktywność fizyczną.

Matthew Jones uważa, że jego eksperyment wyjaśnia również fenomen większej tolerancji bólu u osób cierpiących na przewlekle dolegliwości. Gdy mimo cierpień chcą one w miarę normalnie funkcjonować, ich organizm przyzwyczaja się do trapiących ich dolegliwości i powala im lepiej znosić ból.

PAP life
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy