E-Konsylium spodoba się pacjentom. Nowe rozwiązanie w ochronie zdrowia

E-Konsylium, choć brzmi skomplikowanie i kłopotliwie, w rzeczywistości oznacza pomoc pacjentom. Umożliwia ono przyspieszenie kontaktu ze specjalistą — a trudno ukrywać, że jest to coś, czego często nam brakuje. Diagnoza u lekarza rodzinnego w kontakcie ze specjalistą ma się odbywać bez względu na nasze miejsce zamieszkania. Co więcej możliwa będzie też bieżąca konsultacja między specjalistami w przypadku poważniejszych stanów chorobowych.

O przedsięwzięciu możemy przeczytać na stronie internetowej rządu. Realizacja pilotażowego projektu rozpoczęła się w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu. Ma ona objąć około 4 tysięcy pacjentów.

"To kolejny krok ze strony Ministerstwa Zdrowia, który ma przybliżyć pacjentowi lekarza specjalistę i ułatwić z nim kontakt. Mamy wszak opiekę koordynowaną, czyli bieżący kontakt ze specjalistą po stronie medycyny rodzinnej. Teraz uzupełniamy ją o kontakt i konsultacje ze szpitalem oraz konsultacje między szpitalami o różnym poziomie wyspecjalizowania. W każdej z tych sytuacji to pacjent jest w centrum zainteresowania" - mówi minister zdrowia Adam Niedzielski.

Reklama

Jak czytamy, w projekt ma być zaangażowanych 8 ośrodków wiodących, 40 szpitali partnerskich oraz 80 placówek POZ. W ramach tego placówki utworzą sieć podmiotów współpracujących składających się z ośrodka wiodącego, 5 szpitali partnerskich i 10 placówek podstawowej opieki zdrowotnej.

E-Konsylium — o co właściwie chodzi?

W ramach rozpoczętego pilotażu mają być możliwe konsultacje kardiologiczne i onkologiczne w zakresie nowotworu piersi. Jak to ma wyglądać w praktyce? Tego typu konsultacje odbywają się za pośrednictwem specjalnej platformy — lekarze będą mogli przekazywać sobie pełną dokumentację medyczną pacjenta (w tym wyniki diagnostyki obrazowej) i konsultować na bieżąco jego stan zdrowia.

Jak podkreśla prof. Piotr Ponikowski, dyrektor wrocławskiego Instytutu Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, to rozwiązanie umożliwia pacjentowi otrzymanie szybkiej diagnozy i propozycji leczenia.

Na projekt ten Ministerstwo Zdrowia przeznaczyło ponad 20 milionów złotych. Ma on być realizowany do 31 grudnia 2023 roku, a następnie będzie rozszerzony o kolejne zakresy specjalizacji i świadczeń.

Polecamy na Antyweb | Internet zalany artykułami autorstwa AI. Jak je rozpoznać?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy