Ile filiżanek kawy możesz wypić dziennie? Nawet 25!

Kawa nie szkodzi sercu tak bardzo, jak myśleliśmy /123RF/PICSEL

Reklama

Niektórzy nie wyobrażają sobie początku dnia bez kubka parującej kawy. Spotkanie? Oczywiście najlepiej przy małej czarnej albo latte. Jeśli martwisz się o to, że wypijasz za dużo kawy, to możliwe, że masz rację, bo przesadzanie z kofeiną nie jest zbyt zdrowe. Ale jedna wiadomość może cię uspokoić: nawet ogromne ilości kawy nie szkodzą sercu.

Do niedawna myślano, że czarna, pobudzająca substancja bardzo źle wpływa na pracę jednego z naszych najważniejszych narządów. Badania naukowców z Uniwersytetu Królowej Marii w Londynie obalają jednak to twierdzenie.

W ramach projektu przeanalizowano kondycję układu krążenia 8 tys. Brytyjczyków. Okazało się, że nie ma żadnego związku pomiędzy tym, ile kawy wypijają, a zdrowiem ich serca czy pracą naczyń krwionośnych.

Badani zostali podzieleni na trzy grupy w zależności od tego, jak dużo kawy wypijają na co dzień. Średnia ilość w grupie o największym spożyciu wynosiła pięć filiżanek, ale ekstremiści dochodzili nawet do 25. Badacze nie znaleźli większych różnic pomiędzy tymi grupami.

Reklama

- Pomimo ogromnej popularności kawy na całym świecie, od dłuższego czasu pojawiają się raporty, które raczej zniechęcają do jej picia - mówi doktor Kenneth Fung, który przewodził ekipie naukowców. - Nasze badania wykazują, że napój ten wcale nie jest taki szkodliwy względem układu krążenia. Na pewno istnieje jakiś limit. Musimy powtórzyć badania, żeby go znaleźć.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy