Z wizytą w fabryce Axiom Space. Ta nowa stacja kosmiczna zastąpi ISS
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna została wyniesiona na orbitę w 1998 roku i początkowo zakładano, że misja będzie trwać 15 lat. Minęło już ponad 25. W planach jest zakończenie misji i deorbitacja ISS, choć co do dokładnego terminu toczą się spory. Elon Musk chciałby zniszczyć ISS w ciągu 2 lat, a NASA pragnie utrzymać stację po 2031 roku. Tak czy inaczej jej następczyni jest już w budowie. Axiom Station to pierwsza komercyjna stacja kosmiczna, która zastąpi ISS. Jak wygląda budowa? Zobacz to na nowym nagraniu prosto z fabryki Axiom Space.

Spis treści:
Axiom Station zastąpi Międzynarodową Stację Kosmiczną
Axiom Space, podobnie jak inne prywatne przedsiębiorstwa z sektora kosmicznego, nie zamierza czekać na deorbitację ISS. W swojej amerykańskiej fabryce firma tworzy już nową stację kosmiczną, nad którą pracuje 450 inżynierów. "To właśnie ona stanowi serce działalności Axiom Space. Budowa komercyjnej stacji kosmicznej otwiera przed nami wiele możliwości, m.in. daje NASA szansę na wycofanie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej" - powiedział Matt Ondler, CSO z Axiom Space.
Przedsiębiorstwo pełnymi garściami czerpie z ponad ćwierć wieku doświadczeń astronautów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jego nowa stacja Axiom Station będzie otwarta i dostępna zarówno dla państwowych agencji kosmicznych, jak i dla firm komercyjnych. Możliwe, że prace nad nią zostaną ukończone w okolicach 2030 roku.
Będzie taniej niż na ISS. Szykuje się więcej lotów i eksperymentów
Podczas gdy ISS uznawana jest za najdroższy projekt w historii ludzkości, nowa stacja kosmiczna Axiom Space ma być o wiele tańsza. To oznacza, że budżet nie będzie już tak ograniczał naukowców pragnących wykonywać eksperymenty w stanie mikrograwitacji - podobnie jak robią to obecnie członkowie misji Ax-4 przebywający na ISS, w tym Sławosz Uznański-Wiśniewski.
Do tej pory ludzie wykonali 126 lotów załogowych na ISS, co oznacza średnio prawie 5 lotów rocznie. Przedsiębiorstwo spodziewa się, że dzięki obniżeniu kosztów podróży - wliczając w to loty komercyjne - lotów na Axiom Station będzie dużo więcej. Póki co jednak moduły stacji są jeszcze w stanie surowym, a ich ukończenie i wystrzelenie na orbitę okołoziemską zajmie przynajmniej kilka lat. Aby zapewnić nieprzerwaną obecność ludzi w kosmosie, Elon Musk musi dać sobie na wstrzymanie. ISS nie może być jeszcze zniszczona.
Nie tylko Axiom Space. Kto jeszcze buduje nowe stacje kosmiczne?
Axiom Space uzyskał pozwolenie i zdobył kontrakt NASA w 2020 roku. Trzeba podkreślić, że Axiom Station jest projektem oficjalnie wspieranym przez amerykańską agencję kosmiczną i nie stanowi dla niej konkurencji. Stacja ma być zbudowana w tej dekadzie, jeszcze przed wyłączeniem i zdeorbitowaniem Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Podobnie jak ISS jest to stacja modułowa, a poszczególne moduły - załadunkowy, mieszkalny, śluzy powietrznej, badawczy, obserwacyjny czy nawet rozrywkowy - mają zostać ukończone w kolejnych latach tej dekady i przetransportowane na orbitę osobno. Nie ma bowiem możliwości wyniesienia całej stacji jedną rakietą. Jest ona po prostu za ciężka.
Co ciekawe, własne stacje kosmiczne opracowują też inne prywatne przedsiębiorstwa. Blue Origin wraz ze Sierra Space tworzą Orbital Reef, a Voyager Space i Airbus pracują nad Starlab. Mają mieć one jednak inny charakter i nie stanowią kontynuacji ISS. Oprócz tego NASA, ESA, JAXA, CSA i MBRSC opracowują projekt Lunar Gateway, małej stacji kosmicznej orbitującej wokół Księżyca.