Reklama

Jemy coraz więcej psychotropów

Ponad 20 proc. Amerykanów, w tym głównie kobiet, w 2010 r. zażywało co najmniej jeden lek z powodu lęków lub depresji - wykazał raport opublikowany przez Medco Health Solutions Inc.

Od 2001 r. spożycie środków psychotropowych wzrosło w USA o 22 proc. Leki uspokajające i przeciwdepresyjne stosują głównie kobiety po 45. roku życia, ale coraz częściej sięgają po nie również mężczyźni oraz ludzie młodzi - alarmują autorzy raportu. Dodają, że wśród osób w wieku 20-44 lat spożycie leków psychotropowych oraz stosowanych w leczeniu nadpobudliwości z deficytem uwagi wzrosło ponadtrzykrotnie w ostatnich 10 latach.

Najczęściej xanax

Z grupy leków uspokajających najczęściej stosowane są xanax, valium oraz ativan. Ich spożycie od 2001 r. wzrosło o 30 proc. A kobiety sięgają po nie dwukrotnie częściej niż mężczyźni.

Do najczęściej przepisywanych przez amerykańskich lekarzy środków psychotropowych należą olanzapina, risperidon i arypiprazol (wykorzystywane do leczenia depresji dwubiegowej oraz schizofrenii). Ich spożycie w grupie mężczyzn od 20. do 64. roku życia zwiększyło się aż czterokrotnie.

Reklama

Wyniki niejasne

Z powodu nadpobudliwości z deficytem uwagi zdecydowanie częściej zażywają leki chłopcy niż dziewczynki, ale wśród dorosłych jest odwrotnie - kobiety częściej po nie sięgają niż mężczyźni. Spożycie tych leków wśród pań wzrosło 2,5-krotnie od 2001 r.

-Nie wiadomo jednak, czy spożycie tych farmaceutyków zwiększa się, gdyż więcej osób cierpi na zaburzenia psychiczne, czy jedynie więcej chorych szuka pomocy u lekarza albo też choroby te są lepiej diagnozowane - powiedział AP dr. David Muzina, psychiatra z Medco's Neuroscience Therapeutic Resource Center.

Zabójcze psychotropy

Pociesza - stwierdza raport - że od 2004 r. lekarze dwukrotnie rzadziej przepisują leki psychotropowe i na zaburzenia zachowania wśród dzieci. Stało się to po tym, gdy amerykański Urząd Leków i Żywności (FDA) ostrzegł, że antydepresanty u osób poniżej 19. roku życia nasilają myśli samobójcze.

W raporcie wykorzystano bazę danych Medco obejmującą 2,5 mln pacjentów, którym lekarze przepisywali leki przez co najmniej 24 miesiące.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: psycholog | choroby | lekarstwa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy