Mauzoleum w Muzeum na Majdanku udostępnione po gruntownym remoncie
Od 1 lipca 2025 r. Mauzoleum w Państwowym Muzeum na Majdanku ponownie otwarte dla zwiedzających po kompleksowym remoncie za 8,5 mln zł. Odnowiono kopułę, oświetlenie, dach, schody i płyty wokół pomnika, a także zabezpieczono prochy ofiar. Brutalistyczny betonowy monument znów pełni swoją rolę: przestrzeni pamięci, refleksji i ostrzeżenia.

Od 1 lipca 2025 roku zwiedzający Państwowe Muzeum na Majdanku mogą ponownie wejść na teren Mauzoleum. Jeden z najbardziej przejmujących pomników upamiętniających ofiary niemieckiego obozu koncentracyjnego w Lublinie przeszedł pierwszy tak gruntowny remont od momentu powstania w 1969 roku.
Przestrzeń pamięci, która wymagała opieki
Renowacja objęła nie tylko samą kopułę Mauzoleum, ale też jego otoczenie. Wymieniono pokrycie dachowe wraz ze szklanym świetlikiem, oczyszczono i zakonserwowano powierzchnie betonowe, naprawiono spękane elementy misy oraz skarpy, a także wymieniono instalację elektryczną i oświetlenie. Odnowiono również płyty chodnikowe, schody i plac wokół pomnika.
W trakcie prac szczególną troską objęto prochy ofiar obozu, przechowywane w centralnej misie Mauzoleum. To właśnie z ziemi Majdanka, z popiołów odnalezionych po likwidacji obozu w 1944 roku, powstało wnętrze tego pomnika-urny. Choć skala zbrodni wymyka się liczbom, to fizyczna obecność szczątków ofiar nadaje temu miejscu wymiar niemal sakralny, którego nie sposób opisać słowami, a można doświadczyć dopiero podczas pobytu w tym miejscu.
Prace konserwatorskie trwały kilkanaście miesięcy i kosztowały blisko 8,5 miliona złotych. Całość sfinansowano z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Pomnik-Bramę, Drogę Hołdu i Pamięci oraz Mauzoleum zaprojektowali Wiktor Tołkin i Janusz Dembek. Ich koncepcja była czymś więcej niż tylko formą architektoniczną - miała być doświadczeniem.
"Jego główna brutalistyczna bryła nawiązuje do Bramy z «Boskiej komedii» Dantego Alighieri, oddzielającej świat żywych od świata umarłych. To od niej zaczyna się wędrówka po przerażającej przestrzeni, która kieruje się do samego centrum piekła. Od Pomnika-Bramy biegnie Droga Hołdu i Pamięci, która usytuowana jest wzdłuż pól więźniarskich. Na jej końcu znajduje się Mauzoleum w kształcie prasłowiańskiej urny. Na fryzie kopuły widnieje napis «Los nasz dla was przestrogą», będący cytatem z wiersza Franciszka Fenikowskiego pt. «Requiem»" - przypomina Państwowe Muzeum na Majdanku.
Miejsce, którego nie wolno zapomnieć
Państwowe Muzeum na Majdanku to jedno z pierwszych muzeów martyrologicznych na świecie. Powstało w listopadzie 1944 roku, zaledwie kilka miesięcy po wyzwoleniu obozu. Przez dekady było nie tylko miejscem pamięci, ale też źródłem wiedzy o mechanizmach Zagłady i systemie obozów koncentracyjnych.
Dzięki zakończonemu właśnie remontowi Mauzoleum może znów pełnić swoją funkcję - przestrzeni ciszy, refleksji i ostrzeżenia.
Źródło: Państwowe Muzeum na Majdanku, Wikipedia
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 87 tys. obserwujących nasz fanpage - polub GeekWeek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!