Obok Pałacu Saskiego odbudują drugi. Przed wojną był równie ważny
Tuż obok odbudowywanego Pałacu Saskiego powstanie kolejny gmach zburzony po Powstaniu Warszawskim. Budynek ma wyglądać jak przed 1939 rokiem, ale służyć zupełnie nowym celom.

Za kilka lat zachodnia pierzeja placu Piłsudskiego przestanie być pustym wspomnieniem sprzed 1939 roku. Wraz z Pałacem Saskim i szeregiem historycznych kamienic od strony ul. Królewskiej, odtworzony zostanie także Pałac Brühla - znacznie mniej znany, choć niegdyś równie reprezentacyjny. To właśnie on ma się stać nową siedzibą Senatu RP. O ile o Pałacu Saskim słyszał niemal każdy, to Brühla kojarzą nieliczni. A szkoda, bo to jeden z najbardziej zmiennych i ciekawych adresów w historii Warszawy.
Nowy-stary gmach Senatu
Odbudowa Pałacu Brühla, podobnie jak sąsiednich budynków, została oficjalnie ogłoszona w 2021 roku, a realizacją inwestycji zajmuje się spółka Pałac Saski sp. z o.o. Harmonogram zakłada, że nowe gmachy zostaną oddane do użytku w 2030 roku. Kluczowym krokiem było rozstrzygnięcie konkursu architektonicznego - zwyciężyła pracownia WXCA, która zaprojektuje bryły zgodne z ich stanem sprzed 31 sierpnia 1939 r., a wnętrza dostosuje do potrzeb współczesnej administracji publicznej.
Choć odtworzony pałac z zewnątrz będzie wierną rekonstrukcją z czasów II RP, jego funkcja będzie zupełnie nowa. W miejscu dawnych sal ministerialnych pojawią się gabinety i biura senatorów, a pod ziemią - nowoczesne przestrzenie dostosowane do potrzeb Senatu RP. Z urbanistycznego punktu widzenia, inwestycja ma przywrócić spójność przestrzenną jednego z najważniejszych placów w Warszawie. Po wojnie długo nie podejmowano prób odbudowy - dopiero w XXI wieku temat wrócił na poważnie. Obecnie projekt znajduje się w fazie prac projektowych, a pierwsze roboty budowlane ruszą - jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem - w 2026 roku.
Z saskiego dworu do MSZ - zmienne losy pałacu
Choć nazywa się go dziś Pałacem Brühla, tak naprawdę nazwisko tego arystokraty i ministra elektora saskiego Henryka Brühla było tylko krótkim epizodem w dziejach budowli. Pierwotny pałac wzniesiono już w XVII wieku z inicjatywy Jerzego Ossolińskiego. W kolejnych dekadach zmieniał właścicieli i przechodził liczne przebudowy - od rezydencji magnackiej, przez ambasady Francji i Rosji, aż po siedzibę Centralnego Urzędu Telegraficznego w XIX wieku.
Prawdziwy rozkwit przyszedł jednak dopiero w II Rzeczypospolitej. W latach 30. XX wieku pałac przeszedł gruntowną modernizację według projektu Bohdana Pniewskiego i stał się nowoczesną siedzibą Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Położony tuż przy Ogrodzie Saskim i pl. Piłsudskiego, był nie tylko centrum pracy urzędników, ale też wizytówką państwa - miejscem przyjmowania delegacji, symbolem nowoczesności i niezależności odradzającej się Polski.
We wrześniu 1939 roku gmach został uszkodzony podczas niemieckich bombardowań, a później przejęty przez okupacyjne władze. W 1944 roku, po upadku Powstania Warszawskiego, Niemcy wysadzili pałac w powietrze. Z dawnego pałacu przetrwały jedynie fragmenty piwnic, które po odsłonięciu zostały poddane kompleksowym badaniom archeologicznym.

Niedoceniony sąsiad Pałacu Saskiego
Pałac Brühla nie miał tyle szczęścia, co Zamek Królewski - przez dekady pozostawał jedynie wspomnieniem. Po wojnie jego fundamenty porosły trawniki i drzewa, a w miejscu ruin postawiono pomnik Stefana Starzyńskiego. Choć plany odbudowy pojawiały się już w latach 60. i 80., żaden nie doczekał się realizacji. W XXI wieku nadzieje rozbudziły działania prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a później społeczne inicjatywy varsavianistów i historyków. Ostateczny przełom nastąpił dopiero w 2021 roku.
Dziś wszystko wskazuje na to, że "cichy brat" Pałacu Saskiego znów stanie na mapie Warszawy - jako nowoczesny budynek parlamentarny o klasycznej fasadzie, w miejscu, gdzie przed wojną koncentrowały się najważniejsze ośrodki władzy. O jego historii przypominać będą nie tylko wygląd, ale i symboliczne znaczenie - powrót do przestrzeni miejskiej gmachu, który był świadkiem niepodległości, okupacji i zagłady.
Źródła: muratorplus.pl, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Wikipedia