Lekarze wyłączyli 6-letniej dziewczynce połowę mózgu. Choroba się zatrzymała

Brzmi jak niewiarygodna historia. Lekarze z Kalifornii wyłączyli jedną półkulę mózgu 6-letniej dziewczynki, by ratować jej życie. Dzięki chirurgicznemu zabiegowi Brianna Bodley może prowadzić normalne życie i nie musi zmagać się już ze skutkami choroby.

Lekarze z Kalifornii wyłączyli jedną półkulę mózgu 6-letniej dziewczynki, by ratować jej życie
Lekarze z Kalifornii wyłączyli jedną półkulę mózgu 6-letniej dziewczynki, by ratować jej życie123RF/PICSEL

Lekarze wyłączyli połowę mózgu 6-letniej dziewczynce

Neurochirurg dziecięcy dr Aaron Robison z Loma Linda University Health podjął decyzję o wyłączeniu połowy mózgu 6-letniej dziewczynki zmagającej się z rzadką chorobą. Dzięki operacji wyniszczająca choroba zatrzymała się, a dziewczynka pomału zaczyna wracać do zdrowia.  

Brianna Bodley zmagała się z rzadkim przewlekłym, ogniskowym zapaleniem mózgu, znanym jako zapalenie mózgu Rasmussena. Choroba ta może prowadzić do trwałego uszkodzenia mózgu oraz do pogorszenia zdolności motorycznych. Dziewczynka została zdiagnozowana w zeszłym roku. „Noga cały czas się uginała i miała problemy z chodzeniem” – powiedziała matka dziewczynki, Crystal Bodley.

Z początku zastosowano u niej terapię lekami przeciwdrgawkowymi oraz sterydami, jednak nie przyniosło to oczekiwanych rezultatów, a dziewczynka zaczęła bardzo szybko przybierać na wadze. Widząc, że farmakologiczne leczenie nie przyniosło żadnych skutków, lekarz zaproponował operację mózgu, w efekcie której miała zostać wyłączona prawa półkula.  

Operacja okazała się najskuteczniejszą metodą walki z chorobą

Zamiast usuwać część mózgu, lekarze postanowili po prostu wyłączyć połowę. Operacja trwała 10 godzin, jednak było warto. Jak podaje Robison, lewa półkula nadal funkcjonuje, przejmując jednocześnie obowiązki prawej, wyłączonej. Jedynym skutkiem ubocznym operacji może być częściowa utrata przez dziewczynkę widzenia peryferyjnego oraz pewnych zdolności motorycznych w lewej ręce, jednak fizjoterapia powinna ten problem rozwiązać.

Brianna po wygojeniu rany będzie mogła wrócić do normalnego życia typowej 6-latki. „Samo odłączenie wystarczy, aby całkowicie zatrzymać chorobę i zasadniczo, potencjalnie ją wyleczyć” – powiedział Robison.

Nawet po odłączeniu połowy mózgu Brianna będzie tą samą osobą. Rodzina Bodleyów relacjonuje na Instagramie powrót dziewczynki do zdrowia. Operacja została przeprowadzona pod koniec września, a Brianna już zaczyna chodzić z pomocą. Jedyne, na co zwraca uwagę mama 6-latki, jest to, że dziewczynka ma trudności ze znajdowaniem rzeczy po lewej stronie.

Odbudowa Pałacu Saskiego. Trwają prace archeologiczneAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas