Najlepszy lek na choroby serca? Śmiech, mówią naukowcy

Nie bez powodu mówi się, że „śmiech to zdrowie”. Przekonali się o tym naukowcy z Brazylii, którzy postanowili zbadać wpływ terapii śmiechem na pacjentów z chorobą wieńcową. Okazuje się, że powiedzenie „śmiech to najlepsze lekarstwo” zawiera w sobie element prawdy.

Śmiech to samo zdrowie

Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców w Brazylii wykazały, że śmiech powoduje rozszerzanie się tkanki w sercu, co wpływa na zwiększenie przepływu tlenu. Pacjenci cierpiący na chorobę wieńcową, którzy zostali poddani terapii śmiechem, wykazali znaczną poprawę stanu zdrowia, a stan zapalny zmniejszył się.  

Wyniki badania zostały zaprezentowane na dorocznym spotkaniu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Amsterdamie. Jest to największa konferencja kardiologiczna na świecie.   

Terapia śmiechem okazała się niezwykle skuteczna

Reklama

Naukowcy przede wszystkim chcieli sprawdzić, czy terapia śmiechem może w jakikolwiek sposób pomóc w łagodzeniu objawów u pacjentów cierpiących na choroby układu krążenia. W badaniu wzięło udział 26 pacjentów, a ich średnia wieku wynosiła 64 lata. Wszyscy mieli zdiagnozowaną chorobę wieńcową, czyli tak zwaną chorobę niedokrwienną serca.  

Badanie trwało trzy miesiące. W tym czasie połowa z badanych poproszona została o oglądanie co tydzień dwóch różnych godzinnych popularnych seriali i programów komediowych. Druga połowa natomiast miała oglądać poważne programy dokumentalne na tematy takie jak polityka czy lasy deszczowe Amazonii.  

Po upływie 12 tygodni porównano wyniki obu grup. Okazało się, że pacjenci, którzy oglądali programy komediowe, mieli o 10% lepsze wyniki w teście mierzącym ilość tlenu, jaką ich serce jest w stanie przepompować.  

Śmiech rozluźnia serce i naczynia krwionośne

Poprawiły się również wyniki dotyczące przepływu krwi w tętnicach. Sprawdzono również stan zapalny w organizmie i okazało się, że markery stanu zapalnego wykazały jego zmniejszenie. W związku z czym ryzyko wystąpienia zawału serca bądź udaru mózgu spadło.  

Co więcej, w przyszłości terapia śmiechem może pomóc w zmniejszeniu uzależnienia od leków. Jednak w dalszym ciągu prowadzone są badania nad tym, dlaczego śmiech tak korzystnie wpływa na zdrowie naszego serca.  

Jednak badanie będzie musiało zostać powtórzone, aby naukowcy mogli dowiedzieć się więcej na temat tego, w jaki sposób terapia śmiechem może pomóc pacjentom cierpiącym na choroby serca. Jak mówią sami lekarze: „To zachęcające widzieć, że coś tak prostego i powszechnego może przynieść korzyści naszemu zdrowiu”.  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: terapia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy