Otyłość zmniejsza szanse na małżeństwo

Młodzi mężczyźni z nadwagą mają mniejsze szanse na małżeństwo - wynika z badania szwedzkich naukowców.

Jeśli w wieku 18 lat mężczyzna ma nadwagę, to o 50 proc. zmniejszają się jego szanse na małżeństwo miedzy 30. a 40. rokiem życia, tak głoszą wyniki badań ogłoszonych na odbywającej się w Amsterdamie międzynarodowej konferencji poświęconej tematowi nadwagi.

Nieważne, czy otyłości towarzyszy wybitna inteligencja czy wyjątkowo gruby portfel. Szanse na małżeństwo maleją niezależnie od pozycji społecznej i innych czynników.

To może prowadzić do wniosku, że wygląd mężczyzny ma większy wpływ na kobiece wybory, niż dotychczas sądzono.

Reklama

- Tak, to może być jedno z wyjaśnień - przyznaje Malin Kark ze szwedzkiego Karolinska Institutet, autor studium.

Jego badania objęły ponad 500 tys. Szwedów urodzonych między 1951 a 1961 rokiem. Podsumowanie wyników nie pozostawia wątpliwości: jeśli mężczyzna był otyły w wieku 18 lat, miał o 46 proc. mniej szans na małżeństwo do 1991 roku i o 45 proc. do 2004 roku. Ci, którzy mieli nadwagę, ale nie kwalifikowali się jako otyli, mogli liczyć na ciut większe zainteresowanie płci przeciwnej.

- Nasze badania pokazują, iż młodzi, otyli mężczyźni są napiętnowani ze względu na swoją wagę i to później przenosi się w ich dorosłe życie. Zarówno w pracy, jak i w relacjach damsko-męskich - mówi Kark.

Otyłość dla celów badania rozumiano jako BMI większe niż 30.

Nadwaga oznacza większe szanse na problemy z sercem i wyhodowanie swojego nowotworu - sprawdź tutaj, czy masz prawidłową wagę

AFP, ML

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: otyłość | małżeństwa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy