Rozkopali najstarszy plac w mieście. Wyjątkowe odkrycie

Molkenmarkt, najstarszy plac Berlina, stał się miejscem odkryć, które rzucają światło na to, jak wyglądało tu życie w średniowieczu. Podczas intensywnych prac badawczych archeolodzy znaleźli aż 188 figurek kobiecych świętych - wiele z nich ma zagadkowe ramy w okolicach klatki piersiowej. Zdaniem naukowców to bardzo rzadkie i wyjątkowe odkrycie.

Niezwykłe nagromadzenie zabytków daje szczególny wgląd w historię terenów, na których dokonano odkrycia.
Niezwykłe nagromadzenie zabytków daje szczególny wgląd w historię terenów, na których dokonano odkrycia.materiał zewnętrzny

Najstarszy plac w mieście skrywa niezwykłe nagromadzenie zabytków

Molkenmarkt to najstarszy plac w Berlinie. Znajduje się w dzielnicy Alt-Berlin, Mitte, w historycznym centrum miasta. To połączenie od razu sugeruje, że na tym obszarze pod ziemią najpewniej znajdują się tysiące śladów z przeszłości. Naukowcy od dawna interesują się więc badaniami Molkenmarkt.

Od dłuższego czasu trwają tu wykopaliska - od czasu ich rozpoczęcia pięć lat temu archeolodzy odsłonili już około 600 000 znalezisk. Teraz Państwowy Urząd Zabytków w Berlinie poinformował o kolejnym odkryciu - najnowsze znaleziska to rzadkość.

Wyjątkowe znalezisko. 188 średniowiecznych figurek

Jak podano w niedawnym komunikacie prasowym, odkryto ogrom niezwykłych zabytków - łącznie 188 figur kobiecych świętych. Znaleziska datowane są na okres od połowy XIV do XV wieku n.e. Urząd podał, że wiele z tych obiektów odnaleziono w częściach, ale są też figury w niemal nienaruszonym stanie. Eberhard Völker, kierownik projektu naukowego wykopalisk w Molkenmarkt zaznacza, że to odkrycie jest wyjątkowe.

Kogo przedstawiają święte figury? Urząd podał, że wśród znalezisk jest postać męczennicy chrześcijańskiej, świętej Katarzyny Aleksandryjskiej. Obrazuje ją 11-centymetrowa figurka wykonana z białej gliny. Rzeźba w dłoniach umieszczone ma atrybuty swego męczeństwa, a na głowie ma wysoką koronę. Święta ta była niezwykle popularna w późnym średniowieczu. Innym ciekawym przykładem jest 7-centymetrowa figurka Madonny z Dzieciątkiem.

Katarzyna Aleksandryjska była niezwykle popularną świętą w późnym średniowieczu.Julia-Marlen Schiefelbeinmateriał zewnętrzny

Miejsce na relikwie. Świadectwo średniowiecznej pobożności

Badacze ustalili, że wysokość większości możliwych do odtworzenia statuetek wynosi ok. 8 centymetrów. Okrągłe ramy znajdujące się w obszarze klatki piersiowej u wielu statuetek miały pełnić funkcje, które niejako zamieniały figurki w relikwiarze do przechowywania domniemanych fizycznych szczątków świętych.

Zdaniem dr. Sebastiana Hebera, kierownika wydziału konserwacji w Berlińskim Państwowym Urzędzie Zabytków, same tylko figury wspomnianych wyżej dwóch świętych są niezwykle rzadko znajdowane nie tylko w rejonie Berlina, ale i poza nim. Ponadto to wyjątkowe nagromadzenie figurek kobiecych świętych "oferuje szczególny wgląd w mieszczańską pobożność późnego średniowiecza", powiedział Sebastian Heber.

Od akrylu po sztuczną inteligencję – jak technologia kształtuje sztukęmateriały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas