Prawdy i mity: Energizery

Napoje energetyzujące (znane bardziej jako energy drinki), to napoje gazowane o działaniu pobudzającym. Spożycie napojów z tej grupy sięga 50 mln litrów rocznie. Ale czy naprawdę powinniśmy jej pić?

Popularne energy drinki są dobre dla wszystkich? A może powinni je pić tylko sportowcy? Obalamy najpopularniejsze mity na temat napojów energetyzujących - sprawdź poniżej, co na ich temat jest prawdą, a co fałszem.

Podstawą działania napojów energetyzujących jest kofeina - PRAWDA

W puszce napoju o pojemności 250 ml znajduje się około 80 mg kofeiny, w filiżance kawy jest jej około 70 mg. Kofeina przenika z krwi do mózgu i powoduje poprawę koncentracji, zmniejszenie senności, likwiduje uczucie zmęczenia, zwiększa motywację, spostrzegawczość i koncentrację przy wykonywaniu monotonnych zadań, poprawia pamięć krótkotrwałą i nastrój. Po wypiciu napoju największe stężenie kofeiny we krwi pojawia się po około 15 minutach. Połowa ilości kofeiny znika z organizmu po około 6 godzinach.

Reklama

Napoje pobudzające mają szersze działanie niż kawa - PRAWDA

Zdecydowanie tak, bo zawierają one ekstrakt z guarany i taurynę. Guarana zawiera substancję działającą podobnie jak kofeina - guaraninę, która zaczyna działać szybciej niż kofeina. Guaranina działa w organizmie około 6 godzin. Dodatkowo spowalnia wchłanianie kofeiny i wydłuża jej działanie. Guaranina znosi zmęczenie fizyczne i psychiczne, zwiększa zdolność do koncentracji, poprawia procesy zapamiętywania. Jednak może prowadzić do bezsenności, nadpobudliwości, uczucia niepokoju, bólów głowy, wysokiego ciśnienia. Natomiast tauryna wykazuje działanie przeciwlękowe, wydłuża zdolność naszego organizmu do długotrwałego czuwania. Po spożyciu tauryny znika senność i zmęczenie mięśni.

Młodzież nie powinna pić napojów energetyzujących - PRAWDA

Młodzież i dzieci nie są przyzwyczajone do przyjmowania kofeiny i po jej spożyciu mogą odczuć pobudzenie, niepokój, nerwowość, a nawet agresję. Lekarze z USA zwracają uwagę, że picie napojów energetycznych powoduje u młodych osób zachowania ryzykowne, agresywne, destrukcyjne, a po ustąpieniu działania napoju - stan wyczerpania.

Energy drinki są przeznaczone dla osób uprawiających sporty - MIT

Napoje pobudzające nie są przeznaczone dla osób uprawiających sport. Dla sportowców stworzono specjalistyczne napoje izotoniczne, które dzięki odpowiedniemu składowi o wiele szybciej niż czysta woda wyrównują ubytki płynów ustrojowych w organizmie oraz uzupełniają utracone z potem ważne elektrolity, m.in. sód, potas, magnez, wapń i jon chlorkowy. Dostarczają też węglowodany (m.in. glukozę, fruktozę, sacharozę), witaminy. Napoje takie działają prawie natychmiast.

Napoje energetyzujące nie są kaloryczne - MIT

Są! Zawierają duże ilości cukru. To właśnie cukier zawarty w nich daje poczucie przypływu energii. Jedno opakowanie Red Bulla (250 ml) zawiera go 28 g (prawie sześć łyżeczek). Nawet cola zawiera go niewiele więcej, bo 35 gram (7 łyżeczek) w jednej puszce (330 ml). Picie wysokosłodzonych napojów powoduje duże wahania stężenia cukru we krwi, prowadzi do powstania insulinooporności i predysponuje do rozwoju cukrzycy, miażdżycy, depresji, zmęczenia, zwiększonego ciśnienia krwi i innych zdrowotnych komplikacji.

Nie należy pić napojów typu energy drink - MIT

Zdrowe osoby dorosłe mogą od czasu do czasu wypić taki napój, zwłaszcza wtedy, kiedy muszą zwalczyć zmęczenie, np. podczas długiej podróży samochodem, długotrwałej pracy przy komputerze, przed egzaminem, gdy zachodzi konieczność szybkiego otrząśniecia się ze zmęczenia (przy braku możliwości odpoczynku i regeneracji sił w naturalny sposób).

W piciu napojów energetycznych obowiązuje zasada wstrzemięźliwości i umiaru. Pijąc napój energetyczny oszukujemy zmęczony organizm i musimy sobie zdawać sprawę, że nasza sprawność jest tylko pozorna.

Żyj zdrowo i aktywnie
Dowiedz się więcej na temat: napoje | napoje gazowane | mity | zdrowie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy