To musisz wiedzieć o antybiotykach

Dziś po raz pierwszy obchodzimy Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach. Naukowcy przestrzegają przed nowymi, superodpornymi szczepami bakterii, które... wyhodowaliśmy sobie sami.

Nadużywanie i niewłaściwe używanie antybiotyków prowadzi do powstawania odpornych na nie szczepów bakterii. To główny powod tego, że rośnie liczba chorób, na które nie mamy lekarstwa, a które jeszcze 10-20 lat temu były niegroźne.

- Kiedyś bakterie były oporne na 1-2 antybiotyki. Współczesne bakterie mają oporność na wiele leków, dlatego nazywamy je w skrócie MDR (z j. ang. multi drug resistant). Obecnie jednak coraz częściej zaczynamy stosować nazwę XMDR, czyli super-oporne, super-niebezpieczne - podkreśla prof. Waleria Hryniewicz z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Co powinieneś wiedzieć o antybiotykach?

• Nie można przerywać rozpoczętej terapii antybiotykami. Trzeba stosować ją do końca, ale nie dłużej i w określonych dawkach, wedle zaleceń lekarza.

Reklama

• Nie można podejmować leczenia antybiotykami samemu. Na przykład lekami, które zostały w domowej apteczce po ostatniej wizycie u lekarza.

• Antybiotyki działają na infekcje bakteryjne, nie wirusowe (np. grypa). Nie powinno się więc oczekiwać, że na każde schorzenie lekarz zapisze nam antybiotyk.

Jeśli nie będziemy stosować się do tych prostych zasad, to zdaniem prof. Hryniewicz, już niedługo antybiotyki, najważniejszy wynalazek medycyny XX wieku, zniknie z naszej apteki.

Szczególnie może przyspieszyć ten proces fakt, że firmom farmaceutycznym nie opłaca się inwestować w leki, które przestaną w krótkim czasie skutecznie działać.

PAP, opr. ML

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: antybiotyki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy