Wielkie odkrycie w Gruzji. To potężny fort sprzed 3000 lat

Archeolodzy z pomocą dronów odkryli prawdziwie rozmiary ogromnego fortu — Dmanisis Gora. Został zbudowany przez nieokreśloną grupę koczowników aż 3000 lat temu. Może stanowić jeden z największych reliktów Południowego Kaukazu.

Ogromna forteca odkryta w Gruzji. Miała zaskakujące przeznaczenie
Ogromna forteca odkryta w Gruzji. Miała zaskakujące przeznaczenie@NErbSatulloTwitter

Ogromna forteca sprzed 3000 lat

Dmanisis Gora to jedna z wielu fortec-osad, które pojawiły się na Kaukazie Południowym między drugim a pierwszym tysiącleciem p.n.e. Znajduje się ok. 58 kilometrów na południowy zachód od Tbilisi. Po raz pierwszy jej ślady odnaleziono w 2018 roku, jednak do dziś archeolodzy odkrywają w niej nowe ślady.

Właśnie archeolodzy dokonali przy tym miejscu zaskakującego odkrycia. Okazuje się, że fort jest 40-krotnie większy, niż zakładano. W miejsce wcześniejszej fortecy odkryto dodatkową drugą sieć otaczających go dawnych murów o długości kilometra. Rozmiary fortecy na Dmanisis Gora sugerują, że może to być największa tego typu budowla okresu epoki brązu/żelaza z obszaru Południowego Kaukazu.

Pełne rozmiary fortecy nie były nawet możliwe do zobaczenia z ziemi. Ujawniły je dopiero 11 tysięcy zdjęć zrobionych z drona, które połączono ze sobą, aby stworzyć jej kompletny obraz.

Kamienna budowla budowana przez koczowników

Naukowcy wykorzystali także zdjęcia satelitarne z czasów zimnej wojny, aby zidentyfikować struktury fortecy, które pojawiły się wraz z nowoczesnym rolnictwem. Umożliwiło to zidentyfikowanie, które obszary osady zostały uszkodzone przez współczesne rolnictwo.

Kamienne konstrukcje w osadzie zewnętrznej fortu Dmanisis GoraN. Erb-Satullomateriał zewnętrzny

Tajemnicze przeznaczenie fortecy

Ogromny rozmiar i architektura obronna tego miejsca sugerują, że była to główna osada w erze ewoluującej złożoności społecznej i politycznej w regionie. Według archeologów nawet pomimo tak dużych rozmiarów fortecy nie była ona permanentnie zasiedlona. Miała bardziej służyć jako baza wypadowa dla koczowniczych ludów Kaukazu. Prawdopodobnie mogło to być miejsce postoju dla różnych grup pasterskich podczas ich podróży. Pomimo dużych kamiennych murów w Dmanisis Gora nie ma większych śladów budowli do dłuższego przesiadywania ani artefaktów sugerujących dużą liczbę mieszkańców. Wielką tajemnicą pozostaje też to, kto dokładnie mógł zbudować taką ogromną fortecę, choć prawdopodobnie możemy tu mówić o różnych grupach, dobudowujących elementy na przestrzeni lat.

Wyniki wykopalisk przedstawiono na łamach czasopisma Antiquity.

interia© 2025 Associated Press
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas