Mapa schronów w Polsce. Strażacy zrobili dokładną listę i aplikację

Gdzie w Polsce są schrony? Od wybuchu wojny w Ukrainie odpowiedź na to pytanie próbował znaleźć niejeden Polak. Z odpowiedzią przychodzi Państwowa Straż Pożarna, która przygotowała aplikację z mapą schronów. Można na niej znaleźć schron najbliżej miejsca, w którym mieszkasz. Schronem może być parking podziemny, piwnica czy stacja metra.

Od czasu ataku Rosji na Ukrainę, zapewne wielu z nas zastanawiało się nad tym, jak przygotować się do podobnej sytuacji w Polsce. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa miesiąc po wybuchu wojny opublikowało specjalną broszurę, która odpowiada na podstawowe pytania. 

W materiale możemy także zobaczyć dział "Schronienie i Ewakuacja", w którym czytamy, że gdy będziemy świadkami wybuchu, powinniśmy znaleźć schronienie. Nie da się nie zauważyć, że dość mało miejsca poświęcono schronom, a przecież naturalne jest pytanie, na które odpowiedź wcale nie jest oczywista: "Gdzie jest najbliższy schron i jak się tego dowiedzieć?".

Reklama

Z aplikacji można skorzystać już od dzisiaj, wchodząc na stronę internetową PSP. Wkrótce będzie ją tez można zainstalować na smartfonach z systemami Android i iOS

W aplikacji znajdziemy informację, jak daleko mamy do miejsca schronienia, ale też jak szybko w każdym miejscu może pojawić się jednostka Państwowej Straży Pożarnej albo Ochotniczej Straży Pożarnej, z wyszczególnieniem czasu przyjazdu oraz zasięgu.

Wiceszef MSWiA zaznacza oczywiście, że ma nadzieję, że mimo wszystko nie wystąpi potrzeba korzystania z apki.

Gdzie są schrony w Polsce? Testuję mapę i aplikację. Nie jest idealna

Jak wygląda aplikacja SCHRONY? Niestety trzeba przyznać, że na pierwszy rzut oka dość nieczytelnie, powodem tego jest po prostu spora liczba danych.

Próba zlokalizowania mojego urządzenia wskazała ulicę na końcu wrocławskiego Biskupina, na którym zdecydowanie się nie znajduję (ale są tam schrony, to na pewno). Nad mapą wyświetla się komunikat głoszący, że wyszukiwanie nie przyniosło żadnych rezultatów i że powinnam zmienić kryteria wyszukiwania.

Takie powiadomienie wyświetla się niestety w przypadku każdego adresu, który wprowadziłam w aplikację, mimo tego, że wyniki są wyświetlone. 

Nieoczywiste jest też oznakowanie, a legendę znajdziemy pod trzecią ikoną po prawej stronie u góry ekranu. Brakuje mi większej interaktywności mapy.

Ile jest schronów w Polsce?

Komendant główny Państwowej Straży Pożarnej Andrzej Bartkowiak poinformował, że w Polsce jest ponad 300 tys. miejsc w schronach. Miejsca ukrycia pomieszczą 1,1 mln osób, a miejsca doraźnego schronienia - ponad 47 mln ludzi. 

  • Schrony to hermetyczne miejsca, w których można się ukryć przed poważniejszymi zagrożeniami (np. zagrożeniem atomowym)
  • Miejsca ukrycia to niehermetyczne schrony. Takie, które nie spełniają wymagań dla schronu hermetycznego. 
  • Miejsca doraźnego schronienia to z kolei piwnice, garaże podziemne, szkoły czy kościoły. Ich konstrukcja ma być na tyle odpowiednia, że można się tam schronić np. przed warunkami atmosferycznymi. 

Mapa i aplikacja powstała po inwentaryzacji budynków i obiektów budowlanych w Polsce. Nad zbieraniem danych pracowało 13 tysięcy strażaków. 

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama