Nowa funkcja w mObywatelu. Sprawdź, czy autobus nie był kradziony

Chociaż mObywatel 2.0 wystartował zaledwie dwa tygodnie temu, nadchodzą nowości, a jedna z nich już jest dostępna w aplikacji. Chodzi o funkcję "Bezpieczny autobus", który pozwala nam sprawdzić stan techniczny pojazdu, jakim będziemy się przemieszczać. Jak zapowiada minister cyfryzacji, nowych funkcjonalności będzie coraz więcej, a ich lista jest długa.

Chociaż wprowadzona nowość może nie znajdować się na naszej liście absolutnie niezbędnych funkcjonalności, jakich wyczekujemy, może nam się okazać przydatna. W łatwy sposób będziemy mogli sprawdzić w aplikacji najważniejsze informacje na temat stanu technicznego autobusu, którym podróżujemy my czy też nasi bliscy.

Aby to zrobić, musimy zalogować się do aplikacji mObywatel. Następnie powinniśmy odnaleźć ikonę "Bezpieczny Autobus". Gdy ją klikniemy, ukaże nam się okienko, w które mamy wpisać numer rejestracyjny autobusu. Kiedy to zrobimy, wtedy w apce ukaże się nam:

Reklama
  • czy pojazd posiada ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
  • czy posiada ważne obowiązkowe badanie techniczne (tu będzie też informacja, kiedy powinno się odbyć kolejne badanie),
  • czy pojazd jest oznaczony obecnie w bazie jako wyrejestrowany lub kradziony,
  • stan licznika odnotowany podczas ostatniego badania technicznego,
  • dane techniczne — tu między innymi zobaczymy liczbę miejsc czy masę pojazdu.

W aplikacji mObywatel możemy sprawdzić wszystkie autobusy, które posiadają polskie rejestracje (czyli np. wycieczkowe, rejsowe albo miejskie).

Bezpieczny autobus to nie wszystko. Nowości co miesiąc

Jak poinformował minister cyfryzacji Janusz Cieszyński podczas rozmowy na antenie Radia Wrocław, w aplikacji mObywatel będą uruchamiane jedna czy dwie nowe usługi miesięcznie — jak mówi, tak ma to wyglądać przez najbliższe miesiące. 

Kolejnej nowości doczekamy się już niedługo, bo od 7 sierpnia będziemy mogli w mObywatelu skorzystać z tymczasowego prawa jazdy. Lista funkcji, które mają znaleźć się w aplikacji, jest bardzo długa.

Aplikację mObywatel możemy pobrać na telefony z systemem Android oraz iOS, odpowiednio w Google Play Store i App Store. Jak informował minister, apkę pobrało już 1,7 mln osób. Funkcją, którą szczególnie polubili użytkownicy, jest eRecepta.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mObywatel
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama