Po jednej nutce. Z tymi pięcioma aplikacjami rozpoznasz każdą piosenkę

Utwór bez tytułu nie istnieje w naszej świadomości. Nie sposób wyszukać go na YouTube czy w serwisach streamingowych. Dla tych, którzy nie chcą nucić pod nosem i pytać znajomych: "jaka to piosenka", mamy rozwiązanie. Oto 5 aplikacji do rozpoznawania piosenek.

Smartfon i specjalna aplikacja. Tak można sprawdzić, jaka to piosenka.
Smartfon i specjalna aplikacja. Tak można sprawdzić, jaka to piosenka.123RF/PICSEL

Jak działają aplikacje do rozpoznawania piosenek?

Kreatywność twórców aplikacji mobilnych nie zna granic. W ich portfolio można znaleźć również aplikacje do rozpoznawania piosenek po zanuceniu ich fragmentów. Niektóre są tak dobre, że odgadują tytuł i wykonawcę po kilku nutkach! Jak działają apki do rozpoznawania muzyki? Przeważnie są to dosyć proste programy korzystające z szerokiej bazy utworów muzycznych.

Gdy chcesz się dowiedzieć, jaka to piosenka, wystarczy uruchomić aplikację i zbliżyć mikrofon telefonu lub tabletu do źródła dźwięku.

Aplikacja nagrywa muzykę i wysyła ją do serwera z biblioteką muzyczną. Dzięki odpowiednim algorytmom piosenka, której tytułu się poszukuje, jest kojarzona z podobnymi utworami w bazie. Gdy apce uda się skojarzyć dwa identyczne utwory, informuje o tytule i wykonawcy dzieła. Dla prawidłowego działania apki ważne jest, aby przyznać jej dostęp do mikrofonu.

5 aplikacji do rozpoznawania piosenek

  • Shazam - nie ma chyba słynniejszej i szybszej aplikacji do rozpoznawania piosenek. Dzięki długoletniej obecności na rynku może pochwalić się dopracowanym systemem działania, a także niezwykle obszerną bazą muzyczną. Co ważne, apka potrafi odfiltrować z szumów i zakłóceń nagranie nawet bardzo słabej jakości. Wystarczy włączyć ją, gdy słyszysz w radiu piosenkę, lub gdy chcesz ją zanucić.

Shazam to jedna z aplikacji do rozpoznawania piosenek.
Shazam to jedna z aplikacji do rozpoznawania piosenek.123RF/PICSEL
  • Beatfind Music Recognition - jedna z ulubionych apek fanów muzyki. Odznacza się intuicyjną obsługą i prostym interfejsem. Pozwala nie tylko na szybkie rozpoznawanie muzyki, ale też na dostęp do obszernej wiedzy o wykonawcach i ich twórczości. Po rozpoznaniu konkretnego tytułu możesz uzyskać podpowiedzi aplikacji na temat innych piosenek tego wykonawcy. Apka pokazuje także, czy utwór znajduje się w bazie serwisów streamingowych, YouTube itp. 
  • SoundHound - to kolejna sprawdzona i lubiana apka, której zadaniem jest tropienie muzyki. Można ją wykorzystać do rozpoznawania piosenek płynących z radia czy internetu, jak również nuconych i śpiewanych. Ciekawym rozwiązaniem, które wyróżnia SoundHound na tle konkurencji, jest mapa muzycznych odkryć. Widać na niej, jakie piosenki odkryto w okolicy. Osoby, które lubią wiedzieć więcej o wykonawcach, nie muszą szukać informacji poza apką. Ta oferuje zdjęcia i filmy muzyków, ich biografie i inne utwory.

  • Musixmatch - aplikacja do rozpoznawania muzyki bazująca na sztucznej inteligencji zbudowanej przez miliony użytkowników platformy. Jest niezwykle czuła i potrafi wyodrębnić m.in. tempo czy bity w muzyce. Rozwiązaniem, które przysparza tej apce nowych fanów, jest udostępnianie od razu tekstu piosenki. Wyświetla się on w języku oryginalnym i jako tłumaczenie w drugim języku ustawionym przez użytkownika. Apka łączy się z serwisami streamingowymi, aby można było zapisać wyszukiwanie na liście ulubionych utworów.

  • Deezer - wiele osób może zdziwić obecność apki Deezer w tym zestawieniu, ale jej najnowsza wersja została wzbogacona w opcję rozpoznawania muzyki. W apce zainstalowano dobrze oznaczoną wyszukiwarkę SongCatcher. Wystarczy puścić muzykę, zanucić, zagwizdać lub zaśpiewać. Algorytm wyszukuje odpowiedni utwór w bibliotece liczącej ponad 90 milionów piosenek.
W apce Deezer zainstalowano dobrze oznaczoną wyszukiwarkę SongCatcher.
W apce Deezer zainstalowano dobrze oznaczoną wyszukiwarkę SongCatcher.123RF/PICSEL

Nieznana piosenka? Możesz też skorzystać z asystenta Google

Dla osób, które nie chcą pobierać i instalować na swoim smartfonie lub tablecie specjalnych aplikacji, mamy prostsze rozwiązanie. Aby znaleźć tytuł i wykonawcę utworu lecącego w radio, na YouTube czy w serwisie streamingowym, można też skorzystać z asystenta Google.

Jak to zrobić? Wystarczy włączyć asystenta Google i zgłosić komendę "co to za utwór?". Następnie należy włączyć muzykę, zanucić lub zagwizdać melodię, o którą nam chodzi. Chociaż ta metoda ma swoich zwolenników, warto wiedzieć, że rozpoznaje ona wyłącznie utwory z tekstem.

Jeszcze prostszym rozwiązaniem problemów ze znalezieniem tytułu piosenki jest skorzystanie z wyszukiwarki Google. W oknie wyszukiwania należy nacisnąć ikonkę kolorowego mikrofonu. Następnie powiedzieć: "co to za utwór?" i poczekać, aż pojawi się opcja nagrywania. Potem można gwizdać, nucić, śpiewać, melorecytować. Wyszukiwarka po zakończeniu nagrywania automatycznie wskaże piosenki, o które potencjalnie może chodzić.

Biblioteka niezłomna. Ukraińcy mają miejsce, w którym czuć normalnośćAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas