Dramatyczny film z awarii Sojuza, na pokładzie którego znajdowali się astronauci

11 października, podczas lotu na Międzynarodową Stacje Kosmiczną, miała miejsce poważna awaria rosyjskiej rakiety Sojuz MS-10, na pokładzie której znajdowało się dwóch astronautów.

Dramatyczny film z awarii Sojuza, na pokładzie którego znajdowali się astronauci
Dramatyczny film z awarii Sojuza, na pokładzie którego znajdowali się astronauciGeekweek - import

Awaria nastąpiła w chwili oddzielania się bocznych członów od drugiego stopnia rakiety. Astronauci wylądowali w kapsule w trybie „balistycznym” na stepach, 20 kilometrów na wschód od miasta Żezkazgan w Kazachstanie. Znajdujący się wówczas w Sojuzie Rosjanin Aleksiej Owczynin i Amerykanin Nick Hague, pomimo doświadczenia w kapsule potężnych przeciążeń i wysokiej temperatury, przeżyli katastrofę, ale na kilka godzin trafili do szpitala, gdzie przeszli badania.

Rosyjska Agencja Kosmiczna opublikowała właśnie materiał filmowy, na którym możemy zobaczyć start rakiety z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie, jej lot oraz sam moment uderzenia bocznego członu w centralny i eksplozję. Według Roskosmosu do katastrofy doprowadziła awaria czujnika separacji bocznego członu.

To już kolejny w ostatnim czasie problem ze statkiem kosmicznym Sojuz. Przypomnijmy, że pod koniec sierpnia w znajdującym się na orbicie statku Sojuz odkryto dziurę, przez którą w przestrzeń kosmiczną uchodziło życiodajne powietrze. Ten incydent mógł skończyć się ewakuacją całej Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, na szczęście sytuację udało się opanować. NASA i Roskosmos do tej pory nie ujawniły żadnych szczegółowych informacji na ten temat, zasłaniając się faktem prowadzenia śledztwa w tej sprawie.

Październikowa awaria jest pierwszą tego typu od 43 lat, czyli do misji Sojuz 18 z 5 kwietnia 1975 roku. Sytuacja mogła poważnie utrudnić normalne funkcjonowanie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, ale na szczęście loty na ISS zostaną przywrócone w grudniu bieżącego roku.

Boeing i SpaceX będą mogły organizować załogowe loty z terytorium USA dopiero w przyszłym roku. Astronauci jeszcze przez kilka miesięcy są zdani tylko na łaskę rosyjskiego Roskosmosu i ich statku Sojuz.

Źródło: GeekWeek.pl/Roskosmos / Fot. Roskosmos

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas