Dwie rakiety lądują jednocześnie. Wielki sukces armii USA

Firma Elona Muska wyniosła na ziemską orbitę tajemnicze satelity należące do armii Stanów Zjednoczonych. Lot potężnej rakiety Falcon Heavy wyglądał spektakularnie.

Firma Elona Muska wyniosła na ziemską orbitę tajemnicze satelity należące do armii Stanów Zjednoczonych. Lot potężnej rakiety Falcon Heavy wyglądał spektakularnie.
Dwa boostery rakiety Falcon Heavy lądują jednocześnie na przylądku Canaveral /SpaceX /Twitter

Kolejny udany lot rakiety Falcon Heavy jest wielkim wydarzeniem dla Pentagonu, firmy Elona Muska i amerykańskiego przemysłu kosmicznego. Ten potwór odbył pięć lotów w kosmos, ale SpaceX zapowiada jeszcze kolejnych 11. Tak naprawdę to niewiele, ponieważ zwykły Falcon wykonał już grubo ponad 100 startów, niemniej, mówimy tu o pojeździe, który jest zbudowany z aż trzech stopni zwykłego Falcona, zatem to ogromny pojazd.

Rakieta Falcon Heavy wyniosła na orbitę tajemnicze satelity

Po udanym wyniesieniu tajemniczych instalacji kosmicznych na orbitę, dwa boczne boostery pomyślnie wylądowały na stanowiskach LZ-1 i LZ-2, znajdujących się na przylądku Canaveral na Florydzie. Chociaż mówimy tutaj o boosterach, to tak naprawdę są to zwykłe rakiety Falcon. Co ciekawe, SpaceX zapowiada, że wykorzysta oba boostery przy okazji kolejnych przedsięwzięć. Dzięki temu, koszt misji dla Pentagonu był bardzo niski.

Reklama

Pentagon poinformował, że w skład ładunku misji USSF-67 wchodziło kilka urządzeń. Najważniejszym był satelita komunikacyjny o nazwie Continuous Broadcast Augmenting SATCOM 2 (CBAS-2), który został zbudowany przez Boeinga. Jego zadaniem będzie niezwykle szybkie przekazywanie danych z innych instalacji kosmicznych w celu zwiększenia zdolności operacyjnych armii USA.

Druga najpotężniejsza obecnie wykorzystywana rakieta

Oprócz satelity, na pokładzie rakiety znalazła się również platforma satelitarna Long Duration Propulsive ESPA, lub LDPE-3A, wyprodukowana przez firmę Northrop Grumman. Jest to pięć nanosatelitów przeznaczonych do zapewniania ochrony transmisji danych wywiadowczych pozyskiwanych na orbicie i przekazywanych na Ziemię.

W tym roku ma odbyć się kilka misji rakiety Falcon Heavy. W trakcie kolejnej na orbitę mają być wyniesione satelity ViaSat-3 Americas dla firmy Viasat. Następnie w kosmos trafią satelity USSF-52 dla Pentagonu i firmy EchoStar.

Naukowcy chcą też dostarczyć sondę za pomocą tej rakiety na "złotą" planetoidę wartą 37 biliardów złotych. Mowa tutaj o 16 Psyche, czyli jednej z największych planetoid znajdujących się w pasie pomiędzy Marsem a Jowiszem. Sądzi się, że jest zamarzniętym metalowym jądrem planety wielkości Marsa, która uległa zniszczeniu. Zapowiada się zatem gratka dla wszystkich fanów firmy SpaceX i całego przemysłu kosmicznego.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Falcon Heavy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy