Góry kosmicznych śmieci pozwolą podróżować po Wszechświecie

Kosmiczne śmieci to gigantyczny problem, który z każdym rokiem coraz bardziej narasta. Pojawił się jednak bardzo ciekawy pomysł na przemianę ich w paliwo rakietowe do podróży po całym Układzie Słonecznym.

Kosmiczne śmieci to gigantyczny problem, który z każdym rokiem coraz bardziej narasta. Pojawił się jednak bardzo ciekawy pomysł na przemianę ich w paliwo rakietowe do podróży po całym Układzie Słonecznym.
Kosmiczne śmieci mogą stać się paliwem przyszłości /123RF/PICSEL

Orbitalne śmieci pozwolą nam podróżować po kosmosie

Ludzie to śmieciarze. Zanieczyszczamy odpadami nie tylko lądy i morza, ale również przestrzeń kosmiczną. Jeśli nic z tym problemem nie zrobimy, to astronomowie ostrzegają, że niebawem nie będziemy mogli bezpiecznie wysyłać misji kosmicznych i eksplorować obcych planet.

Pojawiło się jednak światełko w tunelu. Południowoaustralijski start-up o nazwie Neumann Space, na co dzień prężnie rozwijający się w świecie przemysłu kosmicznego, zaprezentował swoją koncepcję na wykorzystanie tej niezliczonej ilości ton kosmicznych śmieci do produkcji paliwa rakietowego.

Reklama

Współpraca Neumann Space, Nanoracks, Astroscale i CisLunar ma ten innowacyjny pomysł wprowadzić w życie. Wspólnie inżynierowie opracowali koncepcję zbierania kosmicznych śmieci, przenoszenia ich, przetapiania i produkcji paliwa rakietowego na potrzeby dalekich misji.

Herve Astier, dyrektor generalny firmy Neumann Space, powiedział podczas prezentacji, że spalający metal silnik strumieniowy będzie zmierzał do pierwszego prototypu już w przyszłym roku. Recykling kosmicznych śmieci na paliwo rakietowe to przyszłość. Pomysłem już zainteresowała się NASA i Pentagon.

Metaliczny materiał pędny z kosmicznych śmieci

— Rodzaj technologii, której używamy z metalicznym materiałem pędnym, jest dość tania w produkcji w porównaniu z innymi rozwiązaniami — powiedział Astier. — Paliwo może być przechowywane przez długi czas, nie jest narażone na promieniowanie i nie potrzebuje miejsca w zbiorniku — dodał.

Naukowcy uważają, że w przemyśle kosmicznym można stworzyć prawdziwą symbiozę technologii, która pozwoli od początku, czyli od wysłania rakiet czy satelitów na orbitę, do końca ich funkcjonowania, uczynić z nich efektywne urządzenia do wielu zastosowań.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: astronomowie | Kosmos | kosmiczne śmieci
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama