Historyczne przedsięwzięcie. Te talerze poszukają obcych cywilizacji

Astronomowie z Breakthrough Initiatives chwalą się, że w ramach projektu Listen, niebawem rozpoczną poszukiwania obcych cywilizacji za pomocą jednej z największych sieci radioteleskopów na południowej półkuli o wymownej nazwie MeerKAT.

Astronomowie z Breakthrough Initiatives chwalą się, że w ramach projektu Listen, niebawem rozpoczną poszukiwania obcych cywilizacji za pomocą jednej z największych sieci  radioteleskopów na południowej półkuli o wymownej nazwie MeerKAT.
Sieć 64 anten radioteleskopu MeerKAT włączona do projektu poszukiwań obcej cywilizacji /Morganoshell/Wikipedia /Wikipedia

Breakthrough Initiatives to jedno z najważniejszych przedsięwzięć ludzkości. W jego ramach, setki astronomów i najpotężniejsze systemy obserwacyjne kosmosu łączą siły w celu wykrycia śladów obcych cywilizacji. Teraz dochodzą do nas wspaniałe wieści o włączeniu do projektu Listen jednego z najpotężniejszych radioteleskopów na południowej półkuli o nazwie MeerKAT.

MeerKAT poszuka kosmitów dla Breakthrough Initiatives

System składa się z 64 anten, każda o średnicy 13,5 metra, wyposażonych w odbiorniki kriogeniczne. Obiekt znajduje się w Parku Narodowym Meerkat w Republice Południowej Afryki. Nie można nie wspomnieć, że ten system radioteleskopów jest częścią większego projektu o nazwie Square Kilometre Array (SKA), który już składa się z aż 133 anten.

Reklama

Przedsięwzięcie Breakthrough Initiatives dotychczas korzystało z systemów: Green Bank Telescope (GBT) w USA i Parkes Telescope w Australii. Włączenie do projektu radioteleskopów MeerKAT sprawi, że w poszukiwania obcych cywilizacji nie tylko będzie mogło włączyć się więcej wybitnych osób ze świata astronomii, ale również pozwoli znacznie szybciej obrazować otchłań kosmosu w poszukiwaniu sygnałów emitowanych przez inteligentne formy życia.

Cel? Wykrycie drugiej Ziemi i wysłanie tam sondy badawczej

Przeszukanie ponad miliona pobliskich gwiazd zajmie nam zaledwie dwa lata. System MeerKAT zapewni nam możliwość wykrycia źródła sygnałów podobnego do najjaśniejszych radiolatarni na Ziemi z odległości 250 lat świetlnych — tłumaczy dr Cherry Ng, naukowiec z Breakthrough Initiatives.

Breakthrough Listen to wielki projekt stworzony 7 lat temu przez izraelsko-rosyjskiego miliardera Jurija Milnera i zmarłego fizyka Stephena Hawkinga. Celem przedsięwzięcia jest przyspieszenie poszukiwań obcych cywilizacji oraz wysłanie pierwszej międzygwiezdnej misji do egzoplanety, która może przypominać drugą Ziemię.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy