Reklama

Historyczne przedsięwzięcie. Te talerze poszukają obcych cywilizacji

Astronomowie z Breakthrough Initiatives chwalą się, że w ramach projektu Listen, niebawem rozpoczną poszukiwania obcych cywilizacji za pomocą jednej z największych sieci radioteleskopów na południowej półkuli o wymownej nazwie MeerKAT.

Astronomowie z Breakthrough Initiatives chwalą się, że w ramach projektu Listen, niebawem rozpoczną poszukiwania obcych cywilizacji za pomocą jednej z największych sieci  radioteleskopów na południowej półkuli o wymownej nazwie MeerKAT.
Sieć 64 anten radioteleskopu MeerKAT włączona do projektu poszukiwań obcej cywilizacji /Morganoshell/Wikipedia /Wikipedia

Breakthrough Initiatives to jedno z najważniejszych przedsięwzięć ludzkości. W jego ramach, setki astronomów i najpotężniejsze systemy obserwacyjne kosmosu łączą siły w celu wykrycia śladów obcych cywilizacji. Teraz dochodzą do nas wspaniałe wieści o włączeniu do projektu Listen jednego z najpotężniejszych radioteleskopów na południowej półkuli o nazwie MeerKAT.

MeerKAT poszuka kosmitów dla Breakthrough Initiatives

System składa się z 64 anten, każda o średnicy 13,5 metra, wyposażonych w odbiorniki kriogeniczne. Obiekt znajduje się w Parku Narodowym Meerkat w Republice Południowej Afryki. Nie można nie wspomnieć, że ten system radioteleskopów jest częścią większego projektu o nazwie Square Kilometre Array (SKA), który już składa się z aż 133 anten.

Reklama

Przedsięwzięcie Breakthrough Initiatives dotychczas korzystało z systemów: Green Bank Telescope (GBT) w USA i Parkes Telescope w Australii. Włączenie do projektu radioteleskopów MeerKAT sprawi, że w poszukiwania obcych cywilizacji nie tylko będzie mogło włączyć się więcej wybitnych osób ze świata astronomii, ale również pozwoli znacznie szybciej obrazować otchłań kosmosu w poszukiwaniu sygnałów emitowanych przez inteligentne formy życia.

Cel? Wykrycie drugiej Ziemi i wysłanie tam sondy badawczej

Przeszukanie ponad miliona pobliskich gwiazd zajmie nam zaledwie dwa lata. System MeerKAT zapewni nam możliwość wykrycia źródła sygnałów podobnego do najjaśniejszych radiolatarni na Ziemi z odległości 250 lat świetlnych — tłumaczy dr Cherry Ng, naukowiec z Breakthrough Initiatives.

Breakthrough Listen to wielki projekt stworzony 7 lat temu przez izraelsko-rosyjskiego miliardera Jurija Milnera i zmarłego fizyka Stephena Hawkinga. Celem przedsięwzięcia jest przyspieszenie poszukiwań obcych cywilizacji oraz wysłanie pierwszej międzygwiezdnej misji do egzoplanety, która może przypominać drugą Ziemię.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Meerkat | Breakthrough Initiatives

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy