Indie ruszają na podbój kosmosu. „Wyślemy człowieka na orbitę już za 4 lata”

W inspiracji Chinami, kraj ten rozwija swój program kosmiczny w niesłychanym tempie. Ambitne plany zakładają, że pierwsi Indusi pojawią się na ziemskiej orbicie już w 2022 roku.

Ten rok nie został wybrany przypadkowo. Wówczas będzie miała miejsce 75. rocznica odzyskania niepodległości przez Indie. Jeśli wszystko odbędzie się zgodnie z planem, kraj ten dołączy do elity krajów świata, które wysłały swoich obywateli w kosmos.

Troje astronautów, dwóch mężczyzn i jedna kobieta, odbędzie lot na orbitę, na wysokość ok. 400 kilometrów, w ważącej 3,7 tony kapsule noszącej nazwę Gaganyaan. Kosmiczna przygoda będzie trwała 7 dni. W jej trakcie, astronauci sprawdzą systemy podtrzymania życia i sterowania oraz wykonają kilka zaplanowanych eksperymentów w warunkach mikrograwitacji.

Reklama

Kapsuła zostanie wyniesiona na ziemską orbitę na szczycie rakiety GSLV, która napędzana jest przez dwa silniki Vikas 2 zapewniające ciąg na poziomie ok. 1532 kilonewtonów. Indyjska Agencja Kosmiczna poinformowała, że w całym projekcie wartym 1,3 miliarda dolarów udział weźmie 15 tysięcy specjalistów z branży przemysłu kosmicznego.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. ISRO

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama