Jasna kropka nad Księżycem? To Jowisz. Sprawdź dlaczego warto go obserwować

Już w ten weekend dojdzie do niezwykłego spotkania na nieboskłonie. Obok Jowisza pojawi się Księżyc, a całość powinna być widoczna za pomocą gołego oka.

Trwa właśnie jeden z najlepszych okresów do obserwowania Jowisza od wielu lat. Gazowy olbrzym minął nas niedawno w odległości 590 milionów kilometrów. Tak bliskiego spotkania z naszą planetą nie było od 59 lat. Świat astronomiczny oszalał na punkcie tego wydarzenia, a w internecie pojawiło się mnóstwo interesujących zdjęć z Jowiszem w roli głównej.

Koniunkcja Jowisza z Księżycem

Kolejna okazja do zaobserwowania największej planety Układu Słonecznego może nastąpić wieczorem 8 października. Jowisz zyska wówczas towarzysza, który pozostanie w jego okolicy przez całą noc. Mowa oczywiście o Księżycu, zbliżającym się do fazy pełni.

Reklama

Obserwacje astronomiczne można zacząć już około 18:40. W tym czasie obydwa obiekty powinny być wystarczająco wysoko nad wschodnim horyzontem, oferując wiele interesujących atrakcji. Jowisz będzie nad tarczą Księżyca, a jego jasność bez problemu pozwoli go zobaczyć za pomocą gołego oka.

Na tym nie koniec

Użycie lornetki lub teleskopu pomoże zwrócić uwagę na to, co równolegle odbywało się będzie w okolicy gazowego giganta. Są tam obecne jasne księżyce Galileuszowe, w których skład wchodzi Io, Ganimedes, Europa i Kallisto. To one będą oferowały interesujące widowisko w takcie koniunkcji Jowisza z Księżycem.

Godzinowy rozkład jazdy na sobotnio-niedzielną noc prezentuje się następująco:

  • 18:20 - Wschód Jowisza.
  • 20:30 - Wielka Czerwona Plama przestaje być widoczna z Ziemi.
  • 22:48 - Ganimedes chowa się za tarczą Jowisza.
  • 02:50 - Europa rozpoczyna tranzyt na tle Jowisza.
  • 02:55 - Ganimedes wychodzi z cienia Jowisza.*
  • 03:28 - Cień Europy zaczyna padać na tarczę Jowisza.*
  • 04:37 - Io chowa się za tarczą Jowisza.
  • 05:20 - Europa kończy tranzyt na tle Jowisza, lecz jej cień nadal na nim pozostaje.*
  • 05:50 - Zachód Jowisza.

Gwiazdką oznaczono zjawiska, na które warto zwrócić szczególną uwagę, ponieważ będą wyjątkowo widowiskowe. Ich obserwowanie powinno być dostępne dla posiadaczy niewielkich teleskopów oraz nieco mocniejszych lornetek. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Jowisz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama