Koronalny wyrzut masy. Czy będzie pierwsza zorza w tym roku?

Okres zimowy to czas, gdy na nocnym niebie możemy wyglądać zorzy polarnej. Już dziś będzie pierwsza w tym roku szansa na zobaczenie świateł północy. Ale warto od razu uprzedzić, łatwo nie będzie.

Pod koniec ubiegłego roku mogliśmy nad Polską podziwiać piękne światła zorzy polarnej. W dalszym ciągu zjawisko znane z wysokich szerokości geograficznych budzi zachwyt w naszym położeniu nawet wtedy, gdy jest słabo widoczne. 20 stycznia na Słońcu doszło do koronalnego wyrzutu masy (CME). Dane wskazują na możliwość wystąpienia zorzy polarnej w Polsce. 

Zorza Polarna w Polsce

Według model ISWA od NASA CME uderzy w Ziemię już dzisiaj, 22 stycznia ok. godz. 19:00 czasu zimowego (środkowoeuropejskiego CET) z 6-godzinnym marginesem błędu. Niestety znaczna część materii skierowana została nieco w bok od linii Słońce - Ziemia, ale rozpiętość kątowa przekraczająca 180 stopni daje nadzieję, że przynajmniej jej część dotrze do naszej planety i wzbudzi w atmosferze feerię barw.

Reklama

Prognozuje się wystąpienie słabej burzy magnetycznej kategorii G1 (jeśli wiatr słoneczny przemieści się obok Ziemi) lub umiarkowanej G2 w (sytuacji, gdy jednak zahaczy, na co są spore szanse).

Czy w poniedziałek będzie zorza w Polsce?

Dane wskazują na wzrost indeksu KP do 6 przed północą 22 stycznia. To wartość, która pozwala mieć nadzieję na ujrzenie zorzy tej nocy. Trzeba mieć tylko nadzieję, że chmury nie przysłonią północnego fragmentu nieba.

Oprócz chmur musimy liczyć się także z jeszcze jedną przeszkodą. 25 stycznia przypada pełnia Księżyca, w związku z czym tarcza naszego naturalnego satelity jest dość duża i jasna, a tym samym w dużym stopniu rozświetli nocne niebo.

Obecnie jest 50-procentowa szansa na dostrzeżenie zorzy polarnej, przy czym największa w północnej części kraju. Trzeba wziąć pod uwagę również to, że może być ona słabo widoczna jedynie na zdjęciach i niedostrzegalna gołym okiem.

Słońce jest teraz szczególnie aktywne

Nasza macierzysta gwiazda cały czas emituje podmuchy naładowanych cząsteczek, ale tylko po silniejszych wyrzutach możemy oglądać pokaz świateł na północy. W ciągu ostatniego roku do dwóch lat Słońce jest szczególnie aktywne i wyrzuca z siebie dużą ilość materii. Zbliża się bowiem do szczytu swojego 11-letniego cyklu aktywności.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Zorza polarna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy