Łazik NASA nagrał coś niezwykłego na Marsie. Pojawiło się i zniknęło

Marsjański łazik NASA Perseverance uchwycił ciekawe zjawisko. Na nagraniu widać trąbę powietrzną wypełnioną pyłem, która przemierza wzgórza na Marsie z prędkością około 19 km/h. Porusza się wzdłuż zachodniego brzegu marsjańskiego krateru Jezero.

Marsjańska trąba powietrzna została nagrana przez łazik Perseverance

Ruch na Marsie jest raczej rzadkością. Łazik Perserverance przemierza jałową powierzchnię Czerwonej Planety w poszukiwaniu oznak życia, jednak czasami uda mu się swoim bystrym okiem dostrzec ciekawe zjawiska. Tym razem jest to trąba powietrzna wypełniona pyłem, która nagrana została przez łazik 30 sierpnia 2023 roku.  

Trąba została uchwycona, gdy przemieszczała się ze wschodu na zachód z prędkością 19 km/h. Zauważona została w pobliżu marsjańskiego krateru Jezero przez jedną z kamer Navcam łazika. Film składa się z 21 klatek wykonanych w odstępie 4 sekund, a całość została przyśpieszona 20 razy.  

Reklama

Marsjańskie trąby powietrzne

Trąby powietrzne na Marsie nie są tak okazałe i potężne jak Ziemskie, jednak w dalszym ciągu wzbudzają zainteresowanie naukowców. Są one jednym z mechanizmów przemieszczających i rozprowadzających pył na Marsie. Naukowcy badają i obserwują je po to, by lepiej zrozumieć marsjańską atmosferę, co pozwoli na ulepszenie modeli pogodowych dla Czerwonej Planety.  

Dzięki danym ze zdjęć naukowcy ustalili, że ta konkretna trąba powietrzna znajdowała się w odległości około 4 kilometrów. Jej szerokość wynosiła 60 metrów, natomiast wysokość oszacowano na mniej więcej 118 metrów, jednak nie widać górnej części trąby powietrznej, co utrudnia dokładne obliczenia.  

Trąby takie mogą urosnąć do bardzo dużych rozmiarów, jednak naukowcy do tej pory nie są w stanie przewidzieć, kiedy się one pojawią. Trąby powietrzne, które również występują na Ziemi, powstają, gdy wznoszące się ciepłe powietrze miesza się z opadającym chłodniejszym. 

Jednak nie jest łatwo przewidywać, kiedy i gdzie pojawią się na Marsie, dlatego też łazik Perseverance prowadzi obserwacje we wszystkich kierunkach, wykonując jednocześnie czarno-białe zdjęcia. Głównym celem łazika jednak jest poszukiwanie śladów pradawnego życia drobnoustrojów. 

Perseverance bada również geologię Marsa oraz zbiera próbki skał i regolitu. Następnie pobrany materiał ma zostać przetransportowany na Ziemię. Wszystko to ma na celu przygotowanie gruntu pod przyszłe załogowe misje na Czerwoną Planetę.  

Czytaj na Antyweb | Nowe Mapy Google już są. Do ideału trochę brakuje

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Mars | Perseverance | Curiosity | badania | podbój kosmosu | trąba powietrzna | NASA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy