Wieści z Marsa. Ingenuity pobił rekord wysokości!

Mars to planeta, gdzie znajduje się obecnie kilka maszyn wysłanych przez ludzi. Wśród nich są mały helikopter Ingenuity oraz łazik Curiosity. Dron pobił w trakcie 59. lotu na powierzchnią Czerwonej Planety nowy rekord wysokości. Natomiast pojazd NASA osiągnął trudny cel, który wcześniej trzy razy kończył się niepowodzeniem.

 

NASA ma na powierzchni Marsa kilka maszyn, które eksplorują powierzchnię Czerwonej Planety. Wśród nich są łazik Curiosity, którego misja trwa ponad 11 lat i niewielki helikopter Ingenuity, który przybył wraz z pojazdem Perseverance. Co u nich słychać?

Igenuity pobił rekord wysokości

NASA niedawno przeprowadziła kolejny lot Ingenuity na Marsie i była to już 59. misja maszyny. Tym razem udało się pobić nowy rekord związany z wysokością. Dron wzniósł się na 20 m nad powierzchnią Czerwonej Planety i spędził w rzadkiej atmosferze 142,59 s. Poprzednim rekordem było 18 m i teraz udało się go przebić.

Reklama

Ingenuity okazał się być strzałem w dziesiątkę. Początkowo NASA planowała tylko pięć lotów drona. Ten jednak okazał się być na tyle skuteczny, że odbył już blisko 60 misji. Do tej pory pokonał łączny dystans ponad 13 km w trakcie 106,5 min. spędzonych w powietrzu. Najdłuższy lot w postaci 169,5 min. odbył się w sierpniu tego roku. Natomiast w kwietniu 2023 r. maszyna pokanała najdłuższy dystans - przelatując odległość 704 m. Ostatni lot helikoptera Ingenuity odbył się 16 września i był trzecim po dłuższej przerwie, która trwała kilka miesięcy.

Łazik Curiosity osiągnął na Marsie trudny cel

Łazik Curiosity przebywa na Marsie już kilkanaście lat i nadal ma się dobrze. NASA poinformowała, że maszyna osiągnęła bardzo trudny cel, gdzie wcześniej spotkano się z trzema nieudanymi próbami. Pojazd dotarł do niebezpiecznego grzbietu Gediz Vallis w pobliżu ogromnej góry Mount Sharp.

Specjaliści mieli spory problem z dostaniem się do tego zbocza. Wytyczenie bezpiecznej trasy zajęło aż trzy lata i plany te musiały być modyfikowane z racji nieudanych prób i przeszkód, które napotykał na własnej drodze łazik Curiosity.

Gediz Vallis to miejsce niebezpieczne, które powstało w wyniku osuwania się skał. Te następnie podlegały wpływowi wiatrów, które uformowały je w obecny kształt. Naukowcy sądzą, że w tym miejscu można będzie szukać pradawnych oznak błękitnej przeszłości Marsa, czyli dowodów na występowanie na powierzchni wody.


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Mars | Kosmos | Ingenuity | Curiosity | NASA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy