Wieści z Marsa. Ingenuity pobił rekord wysokości!

Mars to planeta, gdzie znajduje się obecnie kilka maszyn wysłanych przez ludzi. Wśród nich są mały helikopter Ingenuity oraz łazik Curiosity. Dron pobił w trakcie 59. lotu na powierzchnią Czerwonej Planety nowy rekord wysokości. Natomiast pojazd NASA osiągnął trudny cel, który wcześniej trzy razy kończył się niepowodzeniem.

Mars
Mars123RF/PICSEL

NASA ma na powierzchni Marsa kilka maszyn, które eksplorują powierzchnię Czerwonej Planety. Wśród nich są łazik Curiosity, którego misja trwa ponad 11 lat i niewielki helikopter Ingenuity, który przybył wraz z pojazdem Perseverance. Co u nich słychać?

Igenuity pobił rekord wysokości

NASA niedawno przeprowadziła kolejny lot Ingenuity na Marsie i była to już 59. misja maszyny. Tym razem udało się pobić nowy rekord związany z wysokością. Dron wzniósł się na 20 m nad powierzchnią Czerwonej Planety i spędził w rzadkiej atmosferze 142,59 s. Poprzednim rekordem było 18 m i teraz udało się go przebić.

Ingenuity okazał się być strzałem w dziesiątkę. Początkowo NASA planowała tylko pięć lotów drona. Ten jednak okazał się być na tyle skuteczny, że odbył już blisko 60 misji. Do tej pory pokonał łączny dystans ponad 13 km w trakcie 106,5 min. spędzonych w powietrzu. Najdłuższy lot w postaci 169,5 min. odbył się w sierpniu tego roku. Natomiast w kwietniu 2023 r. maszyna pokanała najdłuższy dystans - przelatując odległość 704 m. Ostatni lot helikoptera Ingenuity odbył się 16 września i był trzecim po dłuższej przerwie, która trwała kilka miesięcy.

Łazik Curiosity osiągnął na Marsie trudny cel

Łazik Curiosity przebywa na Marsie już kilkanaście lat i nadal ma się dobrze. NASA poinformowała, że maszyna osiągnęła bardzo trudny cel, gdzie wcześniej spotkano się z trzema nieudanymi próbami. Pojazd dotarł do niebezpiecznego grzbietu Gediz Vallis w pobliżu ogromnej góry Mount Sharp.

Specjaliści mieli spory problem z dostaniem się do tego zbocza. Wytyczenie bezpiecznej trasy zajęło aż trzy lata i plany te musiały być modyfikowane z racji nieudanych prób i przeszkód, które napotykał na własnej drodze łazik Curiosity.

Zbocze Gediz Vallis na zdjęciu z łazika CuriosityNASA/JPL-Caltech/MSSSmateriał zewnętrzny

Gediz Vallis to miejsce niebezpieczne, które powstało w wyniku osuwania się skał. Te następnie podlegały wpływowi wiatrów, które uformowały je w obecny kształt. Naukowcy sądzą, że w tym miejscu można będzie szukać pradawnych oznak błękitnej przeszłości Marsa, czyli dowodów na występowanie na powierzchni wody.

Pierwsza jazda próbna łazika na Marsie AFPAFP