Łazik Perseverance pokonał już 70 metrów po powierzchni Marsa. Zobacz to na mapie

Naukowcy z NASA już nie mogą doczekać się pierwszych badań wykonanych za pomocą zaawansowanego sprzętu znajdującego się na pokładzie łazika. Robot przejechał już ponad 70 metrów.

Perseverance jest najszybszym robotem, jaki kiedykolwiek pojawił się na powierzchni Czerwonej Planety. Pojazd może pokonywać 152 metry na godzinę. W ciągu ostatnich trzech dni pojechał ponad 70 metrów, a kolejne tyle niebawem będzie pokonywał w ciągu kilku godzin.

Naukowcy testują robotyczne ramię łazika, czyli najważniejszy jego element, za pomocą którego będzie mógł on poszukiwać śladów życia. Jednocześnie trwają poszukiwania pierwszych obiektów do badań. W pobliżu miejsca lądowania nie ma ciekawych artefaktów, dlatego w kolejnych dniach łazik wyruszy w dłuższą podróż na wschód.

Reklama

NASA informuje, że trwają już przygotowania do pierwszego lotu drona. Obecnie jego aktywacja czeka na akceptację administracji. Naukowcy chcą też wybrać dogodne miejsce do lotu, by odbyć się on według założonego planu. Przewiduje on, że helikopter odbędzie kilka lotów, a dopiero po nich będzie mógł wyruszyć w kierunku wybranego obiektu, który sfotografuje, a jego zdjęcia wyśle na Ziemię.

Na załączonym materiale filmowym możecie zobaczyć testy robotycznego ramienia, a na drugim miejsce, w którym wylądował łazik, obecnie się znajduje i plany kolejnych podróży na najbliższe dni. Naukowcy chcą znacznie szybciej eksplorować Marsa, niż odbywa się to w przypadku łazika Curiosity. Robot będzie pokonywał dłuższe dystanse i szybciej wykonywał badania.

Źródło: GeekWeek.pl/NASA / Fot. NASA

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy