Marsjańska sonda sfotografowała morze wydm. Mars jest piękny [ZDJECIA]

NASA opublikowała zapierające dech w piersi zdjęcie unikalnych formacji, które zostały dostrzeżone na powierzchni Czerwonej Planety przez dwie sondy badawcze. To dowód, jak niezwykła jest ta planeta.

Pierwsza zjawiskowa wydma znajduje się na dnie masywnego krateru uderzeniowego Layota. Co ciekawe, nie jest jedyną, bo jest tam ich wiele, ale tylko ona ma takie przykuwający wzrok kolor turkusowego błękitu. Jest to zasługą różniącego się od powierzchni i otoczenia składu materiału, z którego ona powstała. Prawda, że prezentuje się iście magicznie?

Mniejsze wydmy to klasyczne wydmy barchano. To techniczne określenie używane przez naukowców, a określające wydmy w kształcie półksiężyca utworzone przez porywy wiatru. Zjawisko to ma podobny przebieg, jak na Ziemi. W przypadku Marsa proces ten postępował przez miliardy lat. Wydmy uwieczniła na obrazach sonda Mars Reconnaissance Orbiter.

Reklama

Tymczasem drugi zdjęcie zostało wykonane za pomocą instrumentu Thermal Emission Imaging System, który znalazł się na pokładzie sondy Mars Odyssey. NASA opublikowała ten przepiękny obraz z okazji 20. rocznicy wystrzelenia sondy.

Na ujęciu możemy zobaczyć gigantyczne morze wydm. Cały obszar ma wielkość stanu Teksas, a mniejszy wycinek ma średnicę 31 kilometrów. Niestety, obraz ma fałszywe kolory. Chłodniejsze miejsca prezentowane są w kolorach niebieskich, a cieplejsze w żółtych.

Źródło: GeekWeek.pl/NASA / Fot. NASA/MRO/MO

Geekweek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama