Trzeci gość spoza Układu Słonecznego? 3I/ATLAS to rekordzista
Astronomowie potwierdzili odkrycie nowego obiektu międzygwiezdnego, który przelatuje przez nasz Układ Słoneczny. To dopiero trzeci taki przypadek w historii, choć naukowcy podejrzewają, że wiele innych może prześlizgiwać się niepostrzeżenie. Niemniej 3I/Atlas, bo tak został oznaczony, jest największym z dotąd zauważonych i został sklasyfikowany jako kometa.

Naukowcy zbierają dane na temat nowego tajemniczego obiektu, który pędzi przez Układ Słoneczny. Wstępne obserwacje sugerują, że mamy do czynienia z trzecim w historii przypadkiem wykrycia obiektu międzygwiazdowego lub pozasłonecznego. Dotychczas astronomowie potwierdzili tylko dwie takie wizyty, tj. w 2017 roku zidentyfikowali mały obiekt, który nazwali 1I/ʻOumuamua, a w 2019 roku kolejny - 2I/Borisow.
Astronomowie mogli właśnie odkryć trzeci obiekt międzygwiazdowy przechodzący przez Układ Słoneczny! Obrońcy Planetarni ESA obserwują obiekt, tymczasowo znany jako #A11pl3Z, za pomocą teleskopów na całym świecie
3I/Atlas mknie przez Układ Słoneczny
Jak wyjaśnia w rozmowie z agencją AFP Mark Norris, astronom z Uniwersytetu Centralnego Lancashire (Wielka Brytania), nowy obiekt porusza się znacznie szybciej niż poprzednie. Wstępne obserwacje wskazują, że jest to prawdopodobnie duża asteroida lub kometa o średnicy około 20 kilometrów, poruszająca się w kierunku wewnętrznego Układu Słonecznego z prędkością około 245 tys. km/h.
To, że widzimy lekkie rozmycie obiektu, sugeruje, że składa się on głównie z lodu, a nie ze skał
Mamy kilka miesięcy na obserwację
A że każde takie zjawisko to unikalna okazja, by zgłębić tajemnice innych systemów gwiezdnych i poznać ich skład, a także potencjalne warunki sprzyjające powstaniu życia, wzbudzają one ogromne zainteresowanie. Niestety nie każdy zainteresowany może go jeszcze obserwować, bo 3I/Atlas jest na razie widoczny tylko na półkuli południowej.
NASA szacuje jednak, że 3I/ATLAS powinien być widoczny dla teleskopów naziemnych do września, po czym będzie zbyt blisko Słońca, aby go obserwować. Przewiduje się jednak, że pojawi się ponownie po drugiej stronie Słońca na początku grudnia, co umożliwi wznowienie obserwacji.
Historia odkrycia nowego przybysza
1 lipca teleskop ATLAS (Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System) zlokalizowany w Rio Hurtado w Chile, po raz pierwszy zarejestrował obserwacje komety pochodzącej z przestrzeni międzygwiezdnej. Kometa/planetoida, nadlatująca z kierunku konstelacji Strzelca, została oficjalnie nazwana 3I/ATLAS. Obecnie znajduje się w odległości około 670 milionów kilometrów.
Od momentu pierwszego zgłoszenia astronomowie zebrali dane archiwalne z trzech różnych teleskopów ATLAS na całym świecie oraz z Obserwatorium Palomar w hrabstwie San Diego w Kalifornii, działającego w ramach Zwicky Transient Facility. Te tzw. obserwacje "sprzed odkrycia" sięgają aż do 14 czerwca. Kometa nie stanowi zagrożenia dla Ziemi i będzie się znajdować w odległości co najmniej 1,6 jednostki astronomicznej (około 240 milionów kilometrów).
Przeleci głęboko przez Układ Słoneczny, mijając orbitę Marsa od wewnątrz