Marsjański helikopter pokonał rekordowe 1600 metrów. Zobacz to na filmie [WIDEO]

10 lot Ingenuity jest najlepszym przykładem niesamowitych możliwości tego małego urządzenia, które idealnie uzupełnia łazika Perseverance w jego poszukiwaniach śladów życia na tajemniczym Marsie.

Kolejny lot miał miejsce 24 lipca. Naukowcy postanowili sprawdzić, czy uda mu się wzbić na wysokość 12 metrów i przelecieć rekordową odległość. Okazało się, że helikopter perfekcyjnie wykonał ich polecenie, i przy tym nawet się nie zająknął. Dotychczas udało mu się przelecieć aż 1600 metrów.

W trakcie najnowszego testu, Ingenuity przeleciał nad formacją skalną nazwaną Raised Ridges. W sumie sfotografował aż 10 najróżniejszych obiektów. 10 lot był szczególny. Jako że łazik kilka dni temu rozpoczął na dobre fazę badań skał, Ingenuity wyszukuje mu obiekty do badań, które warto dokładnie sprawdzić z bliska.

Reklama

Naukowcy z NASA są szczęśliwi, że mogą testować drona na Marsie. Według nich, takie pojazdy odmienią nie do poznania eksplorację obcych światów. Pierwotnie Ingenuity miał wykonać zaledwie 5 lotów, ale już ma za sobą 10. Nic nie wskazuje na to, by na tej okrągłej liczbie się skończyło.

Warto tutaj dodać, że przez 15 lat eksploracji powierzchni Marsa, łazik Opportunity pokonał w sumie dystans o długości 45 kilometrów, tymczasem dron w ciągu kilku minut przeleciał aż 600 metrów. Naukowcy uważają jednak, że dron mógłby osiągnąć jeszcze lepszy wynik. Całkiem możliwe, że może zbliżyć się do nawet 1000 metrów.

Helikopter jest w wyśmienitej kondycji, jest zatem gotów do kolejnych kilku lotów na jeszcze większych dystansach. Inżynierowie z NASA nawet trochę śmieją się, że łazik nie nadąża za dronem. Ciekawe, jak będzie to wyglądało, gdy na Marsa poleci cała flota takich urządzeń?!

Źródło: GeekWeek.pl/NASA / Fot. NASA

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy