Meteoryt przebił dach i wybił dziurę w podłodze. Mieszkańcy byli w szoku

W dom jednej z rodzin z New Jersey uderzył obiekt, który władze jeszcze identyfikują. Jednak prawdopodobnie jest to meteoryt, który może być szczątkiem słynnej komety Halleya. Wydarzenie związane jest z deszczem meteorytów, który ma trwać do 27 maja.

Rodzina z Hopwell w stanie New Jersey przeżył jedyną w swoim rodzaju niespodziankę. Podczas ich nieobecności w ich dom uderzył meteoryt. Gabaryty kosmicznego kamienia pozwoliły przebić mu się przez dach i zrobić dziurę w podłodze. Na szczęście nikomu nic się nie stało. 

Według raportu policji kamień miał wymiary 10 na 15 centymetrów. Jego pochodzenie natomiast stwierdzono jako całkowicie naturalne, wykluczając możliwość kosmicznego śmiecia. Jak komentują mieszkańcy, wydarzenie to jest jednym z najbardziej ekscytujących w życiu dwutysięcznego miasteczka.  

Reklama

Ryzyko uderzenia przez meteoryt

Należy nie wpadać w nadmierną panikę, że meteoryty tak często spadają na budynki czy ludziRyzyko uderzenia meteorytem jest niewielkie. Aktualnie nie znajdujemy udokumentowanego przypadku śmierci od bezpośredniego uderzenia meteorytu w człowieka.  

Chociaż jest wiele doniesień o naruszeniu mienia czy zdrowia przez kosmiczne kamienie. Pewna kobieta w 2021 roku obudziła się przez hałas w jej sypialni, okazało się, że na jej poduszce wylądował meteoryt. Jednak nic jej się nie stało.  

Pod koniec kwietnia miało miejsce podobne wydarzenie jak to z New Jersey. W północnych Niemczech doszło do uszkodzenia domu przez meteoryt. Według relacji świadków skała miała rozmiar porównywalny do piłki tenisowej. Jak twierdzą eksperci, aby dokonać takich szkód, obiekt musiał pędzić z prędkością od 150 do 200 kilometrów na godzinę

Kosmiczne skały cały czas spadają na Ziemię, jedne ulegają rozpadowi i spaleniu zaraz po zetknięciu z atmosferą, inne docierają do ziemi. Jednak należy pamiętać, że większość terenów pokrywających glob to wody i obszary niezamieszkane, w związku z czym nie tak łatwo o natknięcie się na meteoryt. 

Badania natury obiektu

Policja z New Jersey nadal pracuje nad wyjaśnieniem tego, co dokładnie uderzyło w dom w małym miasteczku. Jednak w związku z tym, że nie leży to w kompetencjach policjantów, zwrócili się oni po pomoc do odpowiednich instytucji celem identyfikacji obiektu.  

Wszystko wskazuje na to, że obiekt jest częścią obecnie przechodzącego roju meteorytów Eta Aquariid, który stanowi coroczne zjawisko, podczas którego szczątki ze słynnej komety Halleya spadają do ziemskiej atmosfery. Wydarzenie to ma trwać do 27 maja, według Amerykańskiego Towarzystwa Meteorologicznego.  

Jednak meteoryty mogą być trudne do odróżnienia od innych skał, zwłaszcza jeżeli do tej pory nie mieliśmy z nimi styczności. Zazwyczaj naukowcy identyfikują ją dzięki skorupie obtopieniowej, szklistej powłoki, która tworzy się na zewnątrz powierzchni kosmicznego obiektu, stopionej podczas lotu przez ziemską atmosferę

Inną cechą wyróżniającą meteoryty spośród innych znalezisk jest waga obiektu. Cechują się one znacznie większą wagą w porównaniu do rozmiaru niż typowo ziemskie skały. Jest to związane z tym, że wypełnione są one ciężkimi metalami.  

Polecamy na Antyweb | YouTube zablokuje wam Adblocka, nie chcesz reklam to kup Premium

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Meteor | Meteoryt | uderzenie asteroidy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama