Lakiery do paznokci, które leczą. Studenci z Krakowa przekraczają granice
Biotechnolodzy z Politechniki Krakowskiej eksperymentują z lakierami do paznokci o właściwościach leczniczych, które mogą zrewolucjonizować sposób podawania leków. Dzięki badaniom prowadzonym przez młodych naukowców, w przyszłości możliwe będzie leczenie bólu, stanów zapalnych i grzybicy innowacyjnym sposobem.

Biotechnolodzy z Politechniki Krakowskiej pracują nad innowacyjnym rozwiązaniem dostarczania leków do organizmu. Specjalne lakiery do paznokci będą w przyszłości leczyć nie tylko infekcje grzybicze, ale również ból czy stany zapalne.
Czy leki w lakierach do paznokci to przyszłość medycyny?
Współczesne lakiery do paznokci zazwyczaj nie mają żadnych właściwości leczniczych, jednak istnieją bazy pod lakier, zawierające odżywcze składniki, m.in. keratynę, wapń, krzem czy proteiny, które mają za zadanie zwalczać łamliwość oraz przebarwienia paznokci. W sprzedaży są również lakiery zawierające cyklopiroks i działają przeciwgrzybiczo, a także zawierające mocznik lub pantenol, skutecznie łagodząc stany zapalne i łuszczycę paznokci.
Studenci drugiego roku biotechnologii na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej - Iga Chodak i Kamil Jurek - chcą pójść o krok dalej. Pod opieką specjalistek uczelni w dziedzinie chemii organicznej i technologii leków pracują obecnie nad tym, by nadać lakierom nowe terapeutyczne funkcje. Według nich może to być ciekawa alternatywa dla obecnie stosowanych sposobów podawania leków.
Jak leki przechodzą przez płytkę paznokcia?
- Płytka paznokcia, w odróżnieniu od skóry, stanowi barierę o charakterze hydrofilowym. Dzięki tej właściwości może stanowić interesującą drogę podania leków o działaniu miejscowym, ale też ogólnoustrojowym - mówi dr hab. n. farm. inż. Jolanta Jaśkowska z Katedry Chemii i Technologii Organicznej na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej.
Według niej przez płytkę paznokciową substancje aktywne mogą przenikać nawet kilka dni, dzięki czemu może to być dobry sposób na stopniowe i kontrolowane uwalnianie leków ogólnoustrojowych, takich jak np. leki działające na ośrodkowy układ nerwowy.
Zespół młodych badaczy oraz ich opiekunowie skupiają się na badaniu zastosowań lakierów jako systemów dostarczania leków przeciwgrzybiczych, przeciwbólowych i przeciwzapalnych.
- Opracowaliśmy kilka prototypowych formulacji lakierów, które poddajemy testom z wykorzystaniem substancji czynnych o działaniu miejscowym, takich jak cyklopiroks, oraz substancji o potencjale działania ogólnoustrojowego, takich jak ibuprofen, naproksen czy nimesulid - wyjaśnia Iga Chodak. W przyszłości chcą rozszerzyć badania o inne grupy substancji czynnych.
- Już teraz obserwujemy, że niektóre substancje czynne uwalniają się natychmiast, a inne stopniowo, co będzie miało wpływ na końcową postać preparatu. Analizujemy ograniczenia technologiczne i fizykochemiczne - dodaje Kamil Jurek.
Nowe metody podawania leków
Jak podkreślają eksperci, szukanie nowych metod podawania leków jest medycznie wskazane, głównie przez niepożądane efekty uboczne w obrębie przewodu pokarmowego. Dzięki lakierom, substancje czynne mogłoby omijać wątrobę, co pozwoliłoby na stosowanie niższych dawek leków.
Aktualnie naukowcy Politechniki Krakowskiej skupiają się na badaniach podstawowych dotyczących charakterystyki uwalniania substancji czynnych i identyfikacji potencjalnych ograniczeń. Nie wykluczają komercjalizacji projektu w przyszłości.