Multimiliarder wyśle ludzi na Księżyc. Elon Musk ma potężnego rywala

Wszystko wskazuje na to, że założyciel Amazonu jednak wyśle ludzi na Księżyc, a na ziemskiej orbicie zbuduje pierwsze miasta. Jeff Bezos stoczy kolejny pojedynek z Elonem Muskiem.

Wszystko wskazuje na to, że założyciel Amazonu jednak wyśle ludzi na Księżyc, a na ziemskiej orbicie zbuduje pierwsze miasta. Jeff Bezos stoczy kolejny pojedynek z Elonem Muskiem.
Jeff Bezos wyśle ludzi na Księżyc. Elon Musk ma rywala /Blue Origin /materiały prasowe

SpaceX, czyli firma Elona Muska, dostała kontrakt od NASA na budowę załogowego lądownika i realizację misji pierwszego w XXI wieku dostarczenia astronautów na powierzchnię Księżyca. Wygrała ze stworzonym przez założyciela Amazonu i firmę Blue Origin zespołu National Team, który również miał przygotować swoją rakietę i lądownik.

Chociaż Jeff Bezos osobiście odebrał tę porażkę i ostro walczył z NASA o ten kontrakt, to jednak nie udało się mu nic wywalczyć. Teraz sytuacja wydaje się zmieniać na korzyść założyciela Amazonu. Otóż jego National Team jednak nie zrezygnował z budowy systemu do transportu ludzi na Księżyc.

Reklama

Założyciel Amazonu stoczy walkę z Elonem Muskiem o Księżyc

Okazuje się bowiem, że National Team, w którego składzie znajdują się takie firmy jak: Blue Origin, Lockheed Martin, Draper, Boeing, Astrobotic, Honeybee Robotics, jednak wciąż intensywnie pracują nad swoją rakietą i księżycowym lądownikiem, a nawet projektem pierwszej prywatnej stacji kosmicznej i bazy na naturalnym satelicie naszej planety.

NASA zapowiedziała, że każdy może wziąć udział w kosmicznym wyścigu, ale musi mieć gotowy system transportu do 2028 roku. Oczywiście, pierwszy od ponad 50 lat lot na Księżyc i lądowanie na nim ma nastąpić (w ramach misji Artemis-3) przy współpracy rakiety Space Launch System (SLS) i kapsuły Orion od NASA oraz rakiety Starship od SpaceX.

Największe amerykańskie firmy na Księżycu do 2030 roku

Agencja przewiduje jednak kolejne misje do końca 2030 roku. Zatem po misji Artemis-3 do akcji może wejść właśnie założyciel Amazonu ze swoim zespołem wielu firm. Wspólnie zapowiadają one, że nie tylko będą realizować regularne misje załogowe na Księżyc i do Księżycowego Portu Kosmicznego, ale również stworzą pierwszą prywatną stację kosmiczną i miasto na ziemskiej orbicie.

Jeff Bezos zbuduje miasta na ziemskiej orbicie

Co ciekawe, miasto na ziemskiej orbicie ma zacząć powstawać już w przyszłej dekadzie. Ma to być habitat dla tysięcy, a później milionów ludzi. Orbitalne miasto o nazwie Orbital Reef będzie miało zapewnioną sztuczną grawitację, dzięki czemu będzie można w nim poczuć się jak na naszej planecie. Oczywiście będzie dobrze skomunikowane z ziemskimi miastami i pierwszymi koloniami na Srebrnym Globie.

Bezos zdradził również, że chciałby przemienić naszą planetę w rezerwat dzikiej przyrody, a miasta, ciężki przemysł i kopalnie przenieść na orbitę Ziemi lub Księżyca oraz na planetoidy. Miliarder stworzy też kosmiczną sieć kurierską, dzięki której będzie mógł przesyłać ładunki pomiędzy ludzkimi habitatami, które powstaną w przyszłości w przestrzeni kosmicznej.

Szef Amazonu nie ukrywa, że jego celem jest lądowanie i budowa pierwszej kolonii w słynnym kraterze Shackletona, leżącym na południowym biegunie Księżyca. Astronauci i sprzęt ma tam być dostarczony za pomocą powstającej właśnie potężnej rakiety o nazwie New Glenn.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Jeff Bezos | Amazon
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama