Oto jedna z najpiękniejszych znanych nam galaktyk w obiektywie Hubble'a [ZDJĘCIE]

We Wszechświecie znajduje się setki miliardów galaktyk, które zbudowane są z setek miliardów gwiazd. Symulacje przestrzeni kosmicznej pokazują nam, że galaktyki tworzą strukturę podobną do sieci neuronowej w naszych mózgach.

Nie wiemy i długo jeszcze nie będziemy wiedzieli, czym tak naprawdę jest Wszechświat i dlaczego powstał. Pomimo tego faktu, największą frajdę sprawia nam odkrywanie jego tajemnic i podziwianie obiektów, które wypełniają jego przestrzeń.

Jednym z takich zapierających dech w piersi obiektów jest galaktyka NGC 5643, którą możecie zobaczyć na załączonym obrazie. Jest to galaktyka spiralna z poprzeczką, czyli ma strukturę podobną do naszej galaktyki, Drogi Mlecznej. Nie jesteśmy w stanie sfotografować naszej galaktyki, ale jakbyśmy mogli, to wyglądałaby właśnie tak. NGC 5643 ma 100 tysięcy lat świetlnych średnicy i znajduje się w gwiazdozbiorze Wilka. Oddalona jest od nas o 60 milionów lat świetlnych.

Reklama

Obraz NGC 5643 powstał z 30 różnych ekspozycji wykonanych za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble'a. Astronomowie poświęcili w sumie aż 9 godzin, by wykonać to spektakularne ujęcie. Było warto, ponieważ obraz zachwyca szczegółami. Widać na nim miliardy gwiazd, a wśród nich nawet supernową 2017cbv. Astronomowie obserwowali jej wybuch. Biały karzeł kradł tak dużą ilość materii od gwiazdy towarzyszącej, że stała się ona niestabilna i eksplodowała. Eksplozja uwolniła znaczne ilości energii i oświetliła część galaktyki.

Obserwację galaktyki NGC 5643 zaproponował Adam Riess, który (obok Saula Perlmuttera i Briana Schmidta) otrzymał w 2011 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za wkład w odkrycie przyspieszającej ekspansji Wszechświata.

Źródło: GeekWeek.pl/NASA / Fot. NASA

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy