Reklama

Oto Prime, najbardziej ekologiczna rakieta na świecie

Brytyjscy inżynierowie w końcu urealnili futurystyczną wizję budowy najważniejszych elementów rakiet za pomocą drukarek 3D. Jakby tego było mało, Orbex ma jeszcze jednego asa w rękawie. Ma to być najbardziej ekologiczna rakieta na świecie, bo pracująca na biopaliwie.

Orbex prezentuje ekologiczną rakietę o nazwie Prime

W 2019 roku firma Orbex zbudowała największy na świecie silnik rakietowy za pomocą drukarki 3D. Jej inżynierowie nie spoczęli na laurach i wzięli się ostro do pracy. Teraz firma zaprezentowała pełnowymiarowy prototyp swojej 19-metrowej rakiety o nazwie Prime. To prawdziwy cud techniki.

Rakieta zbudowana jest z lekkich i wytrzymałych włókien węglowych oraz kompozytów aluminiowych, dzięki czemu jest aż o 30 procent lżejsza od podobnych konstrukcji używanych przez konkurencję. Elon Musk już może zazdrościć Brytyjczykom, przynajmniej w kwestii dbania o środowisko naturalne. Jego rakiety napędzane są metanem, czyli jednym z najgorszych gazów cieplarnianych.

Reklama

Prime, czyli pierwsza na świecie rakieta z drukarki 3D

Wracając do Orbex, dobrodziejstwo druku 3D zaowocowało możliwością wykorzystania taniego w produkcji i montażu silnika zbudowanego za pomocą tej technologii. Firma chwali się, że jest to w tej chwili największy na świecie, najbardziej zaawansowany i w pełni funkcjonalny silnik rakietowy powstały za pomocą druku 3D. Na horyzoncie w tym temacie nie widać poważnej konkurencji.

Pierwszy na świecie silnik rakietowy napędzany biopaliwem

Sama rakieta ma być odzyskiwana, a jej drugi stopień zasilany będzie biopaliwem, czyli paliwem w pełni przyjaznym środowisku naturalnemu. Można? Można! Tylko trzeba odrobinę chęci. Dzięki niemu firma zamierza nie tylko wysyłać na orbitę ładunki w krótkim czasie, ale również zaoferować znacznie tańsze usługi klientom od swojej światowej konkurencji. Brytyjczycy pokazują, że przemysł kosmiczny rozwija się w szalonym tempie.

Orbex planuje wystrzelić w kosmos swoją rakietę już w przyszłym roku ze Space Hub Sutherland, czyli nowego portu kosmicznego, który znajduje się w Szkocji. Firma podpisała umowę z jednym z koncernów technologicznych na wyniesienie na ziemską orbitę konstelacji nanosatelitów kosmicznego Internetu. Mają one umożliwić dostęp do globalnej sieci mieszkańcom Wielkiej Brytanii i okolic. Start misji ma nastąpić w 2023 roku.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy