Pierwszymi bazami na Księżycu będą wraki statków Straship od SpaceX [FILM]

Kolonizacja Srebrnego Globu ma nastąpić jeszcze w tej dekadzie. Chociaż to o 50 lat za późno, to jednak USA są obecnie tak silne w kwestii technologii kosmicznych i zdeterminowane, że to marzenie może się w końcu ziścić.

Elon Musk zaczął opowiadać na Twitterze o swoich wizjach dotyczących powrotu na Księżyc i udziale swojej firmy w tym historycznym wydarzeniu. Okazuje się, że ogromną rolę w kolonizacji naturalnego satelity naszej planety odegrają statki Starship. Miliarder poinformował pracowników SpaceX, że teraz priorytetem firmy jest właśnie nowy, najpotężniejszy w historii ludzkości system kosmicznego transportu.

Statek Starship i rakieta SuperHeavy powstają w ośrodku testowym firmy w teksańskiej Boca Chica. Tam na dniach mają odbyć się testy statyczne kolejnego prototypu, a mianowicie SN5. Według planu, ma on wzbić się na wysokość o 150 metrów jeszcze w czerwcu. Do końca roku ma też nastąpić pierwszy lot orbitalny kolejnej wersji.

Reklama

Musk napisał na Twitterze, że inżynierowie pracują nad systemem stabilizacji statku, by mógł on lądować nie tylko na równym podłożu, ale też na takim, jakie zastanie np. na Księżycu. Powierzchnia jest tam usłana skałami i to naprawdę trudne warunki do lądowania wszelkiej maści pojazdów, tym bardziej tak wysokich i ciężkich jak Starship.

Wersja księżycowa Starshipa ma być znacznie uproszczona, by można było załadować go po brzegi sprzętem potrzebnym do przeżycia tam kolonizatorów. Musk ujawnił, że statki po misjach na powierzchnię Srebrnego Globu pozostaną już tam na zawsze. Nie staną się jednak kosmicznymi śmieciami. Miliarder planuje wykorzystać je jako bazy dla astronautów. W końcu na ich pokładach będzie można transportować nawet 100 ludzi lub 100 ton ładunku.

NASA jakiś czas temu zapowiedziała, że SpaceX będzie brało udział w misjach realizowanych pomiędzy Ziemią, Księżycowym Portem Kosmicznym i powierzchnią Księżyca. Nie wiadomo na razie, czy statki będą jednorazowo realizowały misje pomiędzy Ziemią i nową stacją kosmiczną, czy będą jednak tankowane na orbicie i posłużą kilka razy.

tak czy inaczej, SpaceX zamierza jeszcze w tym roku przeprowadzić pierwszy lot orbitalny swojego prototypu Starship, a w przyszłym ma on już odbyć lot wokół Księżyca na pokładzie z japońskim miliarderem i jego przyjaciółmi. Lądowanie na powierzchni Srebrnego Globu ma nastąpić w 2022 roku, a w 2024 Musk może wysłać tam astronautów.

Źródło: GeekWeek.pl/SpaceX/Elon Musk/Twitter / Fot. SpaceX

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy