Rakieta Elona Muska wywołała zorzę polarną? Dowodem jest konkretne zdjęcie

Amerykanie przecierali oczy ze zdumienia, kiedy 19 czerwca Drogę Mleczną na nocnym niebie spowiła zagadkowa, czerwona poświata. To nie zorza polarna, ale zdumiewający efekt uboczny startu rakiety Falcon 9 firmy Elona Muska. Niezwykły fenomen został uwieczniony na zdjęciach.

Mieszkańcy stanu Maryland nie mogli uwierzyć własnym oczom, kiedy 19 czerwca 2022 spojrzeli na nocne niebo i zobaczyli czerwoną poświatę, która wypełniła całą Drogę Mleczną. Przypominało to zorzę polarną, ale przecież nie powinna być widoczna na tej szerokości geograficznej.

Jedną z osób, która widziała niezwykły fenomen na niebie, był mieszkający w Maryland fotograf Christopher Hoffman. Tego dnia wykonywał zdjęcia nocnego nieba z długim czasem naświetlania. Po północy zauważył, że niebo na fotografii wypełnił intensywny, czerwony kolor. Natychmiast przesłał zdjęcie do specjalistycznego serwisu zajmującego się obserwacją nieba.

Reklama

W pierwszej chwili Christopher Hoffman pomyślał, że być może ma okazję obserwować niezwykły, pogodowy fenomen. Po chwili przyszło mu do głowy znacznie prostsze rozwiązanie zagadki.

Jego podejrzenia były słuszne. Rakieta firmy Elona Muska Falcon 9 z satelitą komunikacyjnym wystartowała z Florydy zaledwie kilka minut wcześniej.

Christopher Hoffman nie był jedyną osobą, która zauważyła zagadkową poświatę na zdjęciach nocnego nieba wykonanych w tamtym czasie. Inni także zgłaszali, że na fotografiach widzą "dziwną, czerwoną zorzę polarną". Serwis spaceweather.com poprosił fizyka Jeff'a Baumgardnero o skomentowanie tajemniczego zjawiska, które pojawiło się na fotografiach.

Jeff Baumgardner jest przekonany, że nie jest to fenomen związany tylko z rakietami Elona Muska. Czerwona poświata jest tym samym zjawiskiem, które było widoczne po wystrzeleniu Titana IV w 2005 roku przez armię amerykańską. Czerwone niebo pojawia się prawdopodobnie wtedy, kiedy naładowane cząsteczki tlenu w górnych warstwach atmosfery reagują z wodą i dwutlenkiem węgla, który powstaje w wyniku spalania rakietowego paliwa. 

Zorza polarna to efektowne zjawisko obserwowane w górnej atmosferze w pobliżu biegunów magnetycznych planety. Na Ziemi zorze polarne występują na różnych szerokościach geograficznych, ale najczęściej pojawiają się za kołami podbiegunowymi.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Elon Musk | Falcon 9 | Zorza polarna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy