SpaceX publikuje film z ognistego testu systemu ucieczkowego kapsuły Dragon

Wszystko wskazuje na to, że firma Elona Musk w końcu uporała się z koszmarnymi problemami związanymi z poprawnym działaniem systemu ucieczkowego załogowej wersji kapsuły Dragon i jest gotowa do oficjalnego testu.

Problemy SpaceX zaczęły się w kwietniu bieżącego roku. Chociaż kapsuła odbyła na początku roku udany bezzałogowy lot na Międzynarodową Stację Kosmiczną i pomyślnie wróciła na Ziemię, to jednak później doszło do nieoczekiwanego zwrotu wydarzeń. Podczas testów systemu ucieczkowego doszło bowiem do eksplozji prototypu kapsuły i jej całkowitego zniszczenia.

Przez tych wiele miesięcy inżynierowie na początku próbowali ustalić, co tak naprawdę się stało, a gdy to już stało się jasne, wzięli się ostro do pracy. Celem było zmodyfikowanie elementów napędu pojazdu w ten sposób, by już nigdy do takiej sytuacji nie doszło. Nie było to proste zadanie, ale najwyraźniej się udało, o czym możecie przekonać się na poniższym materiale filmowym opublikowanym przez SpaceX. Oczywiście, nie jest to koniec testów, bo będą one jeszcze trwały w listopadzie i w grudniu, ale teraz będzie już z górki.

Reklama

System ucieczkowy jest dla NASA najważniejszą kwestią dbania o bezpieczeństwo astronautów w lotach na orbitę. Jeśli on zwiedzie, załoga będzie miała praktycznie zerowe szanse na przeżycie, gdyby doszło do jakiejś awarii w trakcie lotu w kosmos. Jak ważna jest to kwestia, mogliśmy przekonać się pod koniec 2018 roku, gdy taki system uratował życie astronautom lecącym na ISS w kapsule Sojuz, która uległa awarii z powodu wadliwego czujnika.

NASA w 2020 roku chce zapoczątkować nowy rozdział w historii amerykańskiego przemysłu kosmicznego, jakim będzie powrót do załogowych lotów w kosmos z terytorium Stanów Zjednoczonych. Zostały one zawieszone w obawie o bezpieczeństwo po tragicznej katastrofie promu kosmicznego Columbia. Załogowe misje były i są nadal realizowane przez Rosję, ale NASA chce raz na zawsze zakończyć tę wstydliwą dla Amerykanów współpracę za pomocą swojej rakiety SLS i kapsuł Orion, a także pojazdów firm: SpaceX, Boeing i Sierra Nevada Corporation.

Źródło: GeekWeek.pl/SpaceX / Fot. SpaceX

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy